“19. Arsıulusal Konya Gizemci Enstrüman Festivali” başladı

Ekin ve Turizm Bakanlığının beş şehirde gerçekleştireceği Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamına alınan “19. Arsıulusal Konya Gizemci Çalgı Festivali”, İspanyol müzikçi Jordi Savall konseriyle başladı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 815. doğum yılı etkinlikleri bünyesinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 30 Eylül’e kadar devam edecek festivalin açım konuşmasını eden Hars ve Turizm Bakanlığı Güzelce Sanatlar Genel Müdür Vekili Ömer Faruk Belviranlı, Konya’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Anadolu topraklarının, bünyesinde barındırdığı yekpare kültürel, tarihi, insani ve sanatsal unsurlarıyla, evrensel yiğitlik ve meziyetin kutsi yurdu olduğunu belirten Belviranlı, “Birlikte düz yazı ettiğimiz bu aktif medeniyet mefkuresinin asıl eksenini, Kur’an-ı Kerim’de bildirilen ilahi emirler, Hazreti Peygamberimizin eş sünneti ve verimli yolunun temsilcileri olan bilen ve mutasavvıfların tarafından bizlere vasıl İslam tasavvufu yapılanma ayar. Bu benzersiz mefkureyi sinesinden çıkardığı sanatkar ve musikişinasların eserleri vasıtasıyla yürütme ve ihya etmek üzere bugün sizlerle birlikteyiz.” ifadesini kullandı.

Belviranlı, Konya’ya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un selamıyla geldiğini, Konya Büyükşehir Belediyesi hisse senedi birliğiyle düzenledikleri Gizemci Enstrüman Festivali kapsamında 22-30 Eylül’de dinlenebilecek cemi eserlerin dilden dile, samimi gönüle, geçmişten bugüne ulaşan firez mirasının tıpkı iz düşümü olduğunu söyledi.

Bu soy organizasyonları desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Belviranlı, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mustafa Uzbaş birlikte festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, il ve büyüklük için doğru olmasını diledi.

Konuşmaların arkası sıra festivalin önce konserinde, Katalan kökenli İspanyol sanatkâr Jordi Savall sanatseverlerle buluştu.

Türk müzisyenlerle birlikte hayalet kayran 81 yaşındaki sanatçı Savall, dinleyicilerine unutulmaz benzeri geceleyin yaşattı.

Festivalde ferda Mısır’dan Halk-Hadra Ensemble, 24 Eylül’de Azerbaycan’dan Teyyub Aslanov, 25 Eylül’de Türkiye’den Tasavvuf, İrfan ve Düz Meşkleri Topluluğu, 26 Eylül’de Almanya’dan Pera Ensemble, 27 Eylül’de Özbekistan’dan Adolat Ismoilova, 28 Eylül’de Hindistan’dan Dhruv Sangar, 29 Eylül’de Türkiye’den Cengiz Özkan ve 30 Eylül’de İran’dan Hesameddin Seraj konser verecek.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerle ilişik mufassal bilgilere “konyamistik.kulturyolufestivalleri.com” adresinden ulaşılabilir.Share: