2. Arsıulusal Aşçı Ağababa Ateşbaz-ı Iye Sempozyumu başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ortaklığında birleştirme edilen 2. Uluslararası Lokanta Ata Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu başladı.

Selçuki Kongre Merkezi’nde düzenlenen, 200’den çok bilim insanının katıldığı sempozyumda Mevlevi, Selçuki ve Osmanlı mutfağı ile dünya mutfakları üstüne sunumlar yapılacak.

Sempozyumun Konya gastronomisi ve hesabına türbe yapılan aşçıbaşı Dağ Temel-ı Ege’nin birlikte tanıtımına katkı sağlaması amaçlanıyor.

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Güçlü, sempozyumun açılışında, Konya’nın, ayrıntı ve firez açısından muhteşem medeniyetlerin ve şahsiyetlerin izlerini taşıdığını söyledi.

Bu maddi ve manevi değerlerin korunması ve sürdürülebilir kuzuluk getirilmesi için mütenevvi ameliyat düzenlediklerini anlatan Metin, Büyükşehir Belediyesiyle hem bu amaca yardım sunacak, hem bilimsel aynı boşluğu dolduracak ayrımsız etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş de Dağ Temel-ı Veli’nin hatırasını yaşatmanın kızıl aynı fariza olduğunu aktardı.

Sempozyum, erte sona erecek.

Share: