2 milyon dolarlık ceket

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Ay’a bukanak basan ikinci hayat olan Buzz Aldrin’mağara Apollo 11 görevinde giydiği ceketin “Sotheby’s”deki kategorik artırmada 2 milyon dolara satılması bekleniyor. Bunun aynı feza uçuşu hatırasına ödenecek yeryüzü faziletli miktar olacağı öngörülüyor. Apollo 11 görevinde kayran düz ekipten hayatta küsurat yegâne mürettebat olan Aldrin’mağara Kamer’a giderken giydiği ceket 1039 seri numarasıyla satışa çıkma.

İlk defa görücüye çıkıyor

Forbes’tan Carlie Porterfield’ın haberine göre, düzenlenecek bulutsuz artırmada 1969 Ay’a baş aşağı ve ayrıksı NASA görevlerinde kullanılan andaç asar bile görücüye çıkacak. Sotheby’s’den yapılan açıklamada, Neil Armstrong ve Michael Collins’mağara Apollo 11 feza uçuşunda giydikleri ceketlerin Smithsonian Koleksiyonu’nda yer almaları dolayısıyla, Aldrin’mağara ceketinin tarihi Ay’a baş aşağı yolculuğunda giyilen benzeri giysinin özel mülkiyete açılacağı önce açık artırma olacağı duyuruldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, bulutsuz artırmayla ilişkin dikkate derece bire bir ayrıksı dideban ise Aldrin’mağara feza mekiğinin arızalanması sonrası motoru coşturmak için kullandığı çevrim kesici açacak ve keçeli kalemin dahi müzayedede saha alacak olması. Arızanın tamirat edilemediği bir senaryoda, ekibin Kamer’birlikte muhat kalma ihtimali bulunması, ürünlerin değerini aynı tekmil elan artırıyor.

Çevrim kesici açacak ve türlü

Çevrim stoper açacak ve kalemin satışından ise tahmini 1 milyon ile 2 milyon dolar arasında benzeri dirimlik elde edilmesi bekleniyor. Müzayedede düz kayran tıpkı değişik eşsiz Apollo 11 eseri ise Aldrin’in Kamer seyahatine giderken beraberinde götürdüğü cümle etkinleştirme taharri listesi. Sotheby’s, taharri listesinin Aldrin’in Ay yüzeyindeyken aldığı notlarla meşbu olduğunu ve bu eserden 150 bin dolar ila 250 bin dolar arasında tıpkısı dirimlik elde edilmesinin beklendiğini açıkladı. Aldrin, Michael Collins’in sabık yılki ölümünün ardından 1969 yılında gerçekleştirilen Apollo 11 görevine katılan ve hayatta kalan bir tane tayyareci konumunda bulunuyor.

Feza yarışının katkısı

Hemen Aldrin’in ceketi ve eşyalarının değil, feza yolculuklarıyla ilişkin hatıraların anında hepsinin bu kadar popüler olmasında Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson kadar milyarderlerin girdiği uzay yarışının birlikte balaban etkisi olduğu düşünülüyor. Bundan evvel de, Nisan ayında, Neil Armstrong marifetiyle Apollo 11 görevi sırasında toplanan Kamer tozu örnekleri, NASA’nın mahkeme savaşını kaybetmesinin peşi sıra küşade artırmada 504.375 dolara müşteri bulmuştu.

NASA tanımlanamayan çekicilik olaylarını araştıracak tıpkı takım kuruyor

 

ABD’den gök savunma mimarisine 1,3 bilyon dolarlık tenkis

 

Uzayın gizemlerine bap aralandı

 

 

Share: