3 gündür su sıkıntısı calip şehrin belediye reisi isyan etti: İtfaiyelerle akarsu taşıyorum

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, içme suyu şebekesindeki 3 gündür süren kesintinin forma ilçedeki lağım döşemi borularının patlamasından yağlık kaynaklandığını sav etti. Yahşihan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde “akse masası” oluşturan Türkyılmaz, ilçede hareketli vatandaşların kıygın edilmemesi için mekân ilçelerden birlikte itfaiye desteği alarak 509 titrem akarsu dağıtıldığını söyledi. Merkezde ilçede 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne karşılama ettiğini anlatan Türkyılmaz, su sorununun çözülmesi üzere biran evvel encümen kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“BU SU NEREYE GİTTİ”

Su kesintilerinden etraf vatandaşlardan kusur dileyen Türkyılmaz, “Sular birliğinin üyesinden birisi da Yahşihan Belediyesi’dir. Şu anda sular birliğini arıyoruz. Diyor ki; sular birliği bize akarsu verdiğini söylüyor. Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Benim sularım akıyor.’ Ego diyorum ki ‘Bana su gelmiyor.’ Bu akarsu nereye gitti. Çocukken öğretirlerdi; ‘Akarsu nerede kelek içti, kuş beyinli nerede dağa kaçtı, kötü nerede yandı birlik oldu bitti” dedi.

“İTFAİYEMİZ DÜN 509 TON SU VERDİ”

Yahşihan ilçesindeki su kesintisinin Kırıkkale’deki patlaklardan kaynaklandığını tez fail Türkyılmaz, “30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı bulunmayan diye” serzenişte bulunarak, şunları kaydetti:

“Tığ 2 yıl evvel altyapıya başladık. Kâh borular vardı ve kılcal damarlarımıza kadar su borularımızı değiştirdik. Bu ayrım sayesinde da Yahşihan’birlikte ‘patlak bulunmayan’ denilecek büyüklüğünde birkaç. Kırıkkale Belediyesi’ndeki, Yahşihan Belediyesi’ndeki, Sular birliğindeki yetkililer gelsinler, eğer sav bizdeyse Yahşihan Belediye Başkanı olarak zamanı geldiğinde ben görevi bırakmaya hazırım. Ama bu 30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok. Mademki hakeza bire bir ağırbaşlılık var. Sabık hafta sebep aktı sular? 2020 yılında niçin ağır ezgi adına aktı sular? Tamamen kusurlu bilgilerle yönetiliyor memleket ve ilçeler. Bunun kolayı var, ‘gelin tıpkısı komite kuralım’ diyorum. 30 bin nüfuslu benzeri ilçe akarsu sıkıntısı yaşıyor. Ben iddia ediyorum diyorum ki ‘Bende ağırbaşlılık namevcut.’ Sular birliği diyor kim ‘Bende ağırlık namevcut.’ Kırıkkale Belediyesi diyor kim ‘Bende ağırlık bulunmayan.’ O devir külfet uzaydan gelenlerde, 3 harflilerde. Ego altyapımı değiştirdim. Kırıkkale’deki altyapı çıktı kaldırmıyor. Benim haddim değil onu bildirmek. Bizim rüfeka dünden bu zamana büyüklüğünde sahada. Şeb tek uyumadık. İtfaiyemiz güzeşte 509 titrem akarsu verdi.”

“KIRIKKALE 4 SAAT SUYU KESERSE, YAHŞİYAN’DA 1,5 AKTARILMA AKARSU GİDİYOR”

Kırıkkale site merkezinde 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne mukabele ettiğini tamlayan Türkyılmaz, “Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.” diye niteleyerek, “Herkesle basın toplantısı yaparım. Burada Araba ve Mühendisler Odası’nın üstelik olması gerekiyor. Selen İşleri Müdürlerinin olması lazım ve burada ittifak var. (Halk İttifakı) İttifak milletvekillerinin de olması geçişsiz. Transfer suyla değirmen dönmüyor. Ben itfaiyelerle akarsu taşıyorum amma nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan nezle oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine merbut. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran ilk çözmesi geçişsiz. ‘Hodri meydan’ diyorum ego. 4 sunum başöğretmen burada. 4 başöğretmen birlikte bu su yüzünden görev yerleri değişti. Yahşihan’ın saniyede tükettiği akarsu 130 ila 150 litre arasında yani 3’birlikte 1’i. Şuan tığ bulduğumuz 3’birlikte 1 suyu belli bölgelere verebiliyoruz. Başka bölgelere üstelik sağlıklı olsun 32 personelle sabahlara büyüklüğünde vardiyalı namına su çektiler. Kimse bu çocukların emeğini dahi verimsiz etmesin lütfen! Zaman ayrımsız rehavet var. Sıkıntıyı görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntının biran önceki çözülüp biran önceki masaya yatırılması gerekiyor. Kırıkkale merkezde 4 saatlik akarsu kesintisi Yahşihan’da 1,5 güne mukabele ediyor. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’birlikte 1,5 dönme akarsu gidiyor” şeklinde konuştu.

“KOMİSYON KURALIM, GELSİNLER OTURALIM”

Türkyılmaz, sular birliğindeki depoların doluluk oranının erdemli olduğunu anlatım ederek, “Güzeşte o büyüklüğünde haddinden fazla akarsu vardı ki, sular birliğinde bütün depolar doluydu. Su basmayı kestiler. Burada sıklet şu; Kırıkkale’nin altyapısı zayıf! Suyu bastıklarında, debiyi yükselttiklerinde, ahali tabiriyle şişmeye başladığında boru yarılıyor, Yahşihan’a akarsu düşmüyor. Bir Tane sorumluluk şu; Kırıkkale ile Yahşihan’ı aynı hattan besliyorlar. Yahşihan’a yegâne forma su verse zaman sıkıntı namevcut. Kırıkkale’nin altyapısının olmayışı ve Kırıkkale’deki akarsu patlakları. Ego bunu kanıt ediyorum. Aksini argüman eden varsa komisyon kuralım gelsinler oturalım baktıralım” dedi.Share: