30 yıldır lületaşı tozunu çayıyla ve suyuyla karıştırıp içiyor

30 yıldır lületaşı tozunu çayıyla ve suyuyla karıştırıp içiyor

Çayına şeker hastalığı yerine lületaşı atıyor

Eskişehir’bile lületaşı yiyici vatandaştan sonra tozunu içen esnaf

Lületaşı tozu içen Erol Güler:

“Ben lületaşını kullanmaya başladığımdan beri işkembe rahatsızlığı yaşamadım”

“Çocuklarım ve eşim da karışma görünmek amacıyla ailemdekiler dahi lületaşını ayrımsız şekilde kullanıyorlar”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’bile yaklaşık 30 senedir lületaşı tozu içen ve sağlığını buna verecekli olduğunu söyleyen esnaf Erol Güler, “ben çayıma şeker atmam, lületaşı tozu atarım” dedi.

Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesinde esnaflık işleyen lületaşı ustası Erol Güler, tahminî 30 yıldır lületaşı tozunu içiyor ve müşterilerine lületaşının faydalarından bahsediyor. Dükkana mevrut müşterileri şaşkınlığa uğratan Güler, lületaşı sevgisiyle dikkatleri çekiyor. Etraflı yıllardır lületaşı ustalığı yapan esnaf, lületaşı tozunu çayıyla yahut suyuyla birlikte tüketmediği bir dönüş geçirmiyor. Lületaşı tozunun göden rahatsızlıklarına alın şifalı olduğunu söyleyen lületaşı ustası, lületaşı tozunun bazı hastalıklara da ongun geldiğini öne sürdü. Lületaşı tozunu kullanmaya başladıktan sonraları çayına şeker atmayı bıraktığını belirten Güler, bu durum cihetiyle yakınlarından reaksiyon aldığını ancak ayrımsız müddet bilahare tepki gösteren kişilerin de lületaşı tozunun faydalarını öğrenerek kendisi kabil lületaşı tozu içmeye başladıklarını dile getirdi. Ocak üyelerinin da lületaşı tozunu tükettiğini söyleyen Eskişehirli lületaşı ustası, “Bu tıpkı şifadır. Lületaşı değişik bire bir madendir, ayrı ayrı bire bir kimyadır” şeklinde konuştu.

“Bana, ‘bu şekilde taşın tozu içilmez, zararı vardır’ şeklinde ifadeler kullananlar oluyordu”

Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesinde lületaşı ustalığı eden esnaf Erol Güler, yaklaşık 30 senedir lületaşı tozunu çayıyla ve suyuyla karıştırarak içiyor. Lületaşı tozunu kullanmaya başladığından beri temas işkembe problemi yaşamadığını söyleyen Güler, “Kestirmece 43-44 senedir lületaşıyla bağırsak içeyim. Biz kendimizi bildiğimiz bileli bu taşın tozlarıyla ellerimizi, yüzümüzü ve saçımızı yıkar, tozunu bile çekmek için kullanırdık. Zira lületaşı keyif üzere birebirdir, içerisinde mevcut magnezyum, silisyum ve karbonat kadar kimyaların eş sağlığına faydası vardır. Ihtimal çocukluğumuzda bunları hakeza teferruatlı bilmiyorduk amma büyüklerimizin gösterdiği şekilde çayımızın içine atarak evet birlikte midemiz rahatsızlandığı ant suyumuza karıştırarak kullanıyorduk. Ben lületaşını kullanmaya başladığımdan gerçekten birlikte beri göden rahatsızlığı falanca yaşamadım, görmedim. Ego çayıma kesinlikle şeker atmam, onun namına lületaşı tozu atarım ve öyle içerim. Bire Bir de akşam yatmadan geçmiş pekâlâ kullanırım, aksiyon çıkışında çayımla ya dahi suyumla gelişigüzel karıştırarak tüketirim. Ondan sonradan evime giderim palas yatarım ve hiçbir ağırbaşlılık gayrimümkün. Bana, ‘bu şekilde taşın tozu içilmez, zararı vardır’ şeklinde ifadeler kullananlar oluyordu amma yeryüzü böylecene kendilerinin bile benim kabil lületaşı tozu içtiğini gördüm. Tahminî 30 yıldır bu taşın tozunu içiyorum ve kendisini üstelik yiyorum. Bittabi ki çocuklarım ve eşim bile dahil olmak için ailemdekiler birlikte lületaşını tıpkısı şekilde kullanıyorlar. Onlar de başları yahut mideleri ağrıdığında lületaşını suyla karıştırıp içerler evet üstelik aracısız kendisine tozu yerler yani bu benzeri şifadır. Lületaşı ayrı ayrı bir madendir, değişik tıpkısı kimyadır” ifadelerini kullandı.

Share: