4. Dünya Göçkün Oyunları’nın tanıtım toplantısı yapıldı

Acun Etno spor Konfederasyonu aracılığıyla 29 Eylül-2 Teşrinievvel tarihlerinde İznik’üstelik düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Fatih Belediyesi Çatladıkapı Içtimai Tesisleri’nde planlı toplantıya Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Dünya Göçer Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Başkanı Melik Ateşçi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus ile Spor Küfe Düzenleme Başkanı Bünyamin Bozgeyik katıldı. Fatih Belediyesinin aile sahipliğindeki toplantıda Belediye Başkanı M. Ergün Turan da kayran aldı.

Bakan Kasapoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, organizasyonun başlamasına 1 hafta kaldığını belirterek, “Artık gabi sayımdayız. İznik’te dünyanın en büyük geleneksel spor organizasyonu gerçekleştireceğiz. Türkiye imdi ayrımsız spor ülkesi. Kusursuz yapı altyapısıyla, yetişen, gelişen ve güçlenen sporcu kadrosuyla, 60’tan aşkın branşta yükselen iddiasıyla aynı spor ülkesiyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin spor organizasyonu düzenlemedeki tecrübesine dikkati calip Kasapoğlu, “Türkiye, spor organizasyonları noktasında yeryüzü canlı organizasyonu temin, yeryüzü ısıdam karı sahipliği yapmada bire bir ayraç. Hemen güzeşte yıl pandemiye karşın 170’ten aşkın arsıulusal spor organizasyonuna aile sahipliği yaptık. 2022’yi sporla meşgul bir yıl olarak yaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Konya’de 55 İslam ülkesini tıpkısı araya getirdik. İslam Oyunları tarihinin yer tüvana, birleştirici ve çıtası arz yukarıda buluşması oldu. Yine bu ay gerçekleştireceğimiz 4. Acun Göçer Oyunları’nda üstelik çıtayı en yukarıya taşıyacağız. Bu bellik birlikte yoluna elan hararetli tıpkı şekilde bitmeme edecek. Bütün gelişigüzel heyecanlı ve mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, özellikle sonuç 8-10 almanak süreçte geleneksel branşlarla ilişkin çok adım katetti.” diyerek konuşan Kasapoğlu, “Gençliğin, halkın bu anlamdaki ilgisi ve sağlanan imkanlar, Türkiye’nin gelişigüzel alanda olduğu üzere bu alanda birlikte öncülüğünü ve liderliğini ortaya koydu. Hem dahi arsıulusal anlamda bu hedefe yönelen ülke namına çıktı daha iri hedeflere koşar olduk. Bu hedefleri ayrımsız yandan gerçekleştirirken gayrı yandan eskimemiş misyon ve vizyonla yolumuza bitmeme ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İznik’in Türkiye’nin haddinden fazla ibdai yerlerinden biri olduğunu vurgulayan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“İznik, bu anlamlı eş sahipliğini gerçekleştirecek. Ateşli aynı iş, şişman tıpkı gayret ve tün-devir çalışan benzeri takım var. 102 devlet ve 3 binden çok sporcuyla haddinden fazla evire çevire bire bir paydaşlık var. Sporun birleştirici yönünü, Türkiye’nin bu anlamdaki kuşatıcılığını gösteriyor. Bu bambaşka ayrımsız mutluluk vesilesi. Biz, bu birlikteliği ve İznik’teki buluşmayı vakit kaybetmeden benzeri spor organizasyonundan ibaret görmüyoruz. Biz, bu buluşmayı çağ, firez ve değerler açısından çok kıvrak aynı paydası olan toplulukları, milletleri birleştiren bir dayanışma ruhu ve tıpkı köprü adına görüyoruz. Bu dayanışmayı güçlendirici aynı milat adına birlikte görüyoruz. Ülkeler arası iş birlikleri, milletlerin ve toplumların kardeşliği açısından mehabetli bire bir dil olarak da görüyoruz. Bundan ahir süreçlerde bile bu buluşmayla gelişim birliklerini güçlendirerek aramızdaki samimiyeti henüz eğin noktalara taşıyacağız. Göçebe Oyunları, bir etiket sembolü, kimliğimizi nesir eden mehabetli unsurlardan bir tanesi. Hem ülkeler hem birlikte halklar amacıyla, alelhusus toyluk amacıyla yetişkin benzeri kuvve. Bu kimliğin yarınlara aktarılması, ati nesiller vasıtasıyla sahiplenilmesi, bilinmesi, bu ortak birikimin hepimiz üzere kişi olduğunu gösteriyor. Bu oyunlar, emanetin aktarılması amacıyla şanlı tıpkı imkan ve çevirici.”

Acun Göçebe Oyunları’nın değişik misyonuna değinen Kasapoğlu, “Bu oyunların, dünya spor arenasında mefret aynı matlup oluşturmasını, saygın tıpkısı meydan edinmesini ve evrensel etkisini, toptan mesajını elan hakim etmek istiyoruz. Bu oyunların ülkemizde düzenlenmesi Türkiye açısından olduğu kabilinden delege ayrıksı ülkeler açısından de cesim tıpkı bahtiyarlık vesilesi. Dördüncüsü düzenlenecek oyunların bire bir peş seviyeye taşınması üzere kocaman tıpkısı vesiledir. Bundan Sonra hazırlıklar münteha ve hep coşkulu. Burada çok düşündürücü, zinde tıpkısı hikaye yazacağımıza inanıyorum. Bunu hayırlısıyla bildirme liyakatli tıpkı şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum. Hem ülkemiz hem üstelik bacanak, cömert katılımcılar açısından hayırlar getirmesini, gençliğimiz açısından eskimemiş başlangıçlara açacak olmasını diliyorum.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan: “Dünyanın arz şişman anadan görme spor dalları organizasyonu”

Dünya Göçkün Oyunları’nın ilkinin 2014’te Kırgızistan’üstelik, ikincisi ve üçüncüsünün üstelik 2016 ve 2018’bile esasen tıpkısı ülkede düzenlendiğini hatırlatan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, “Dünyanın genişlik şişman geleneksel spor dalları organizasyonu.” dedi.

Acun Etnospor Konfederasyonu namına kuruldukları 2015’ten sonraları 2016 ve 2018’deki oyunlarının ortağı olduklarını belirten Bilal Erdoğan, “Kurulduğumuz yıldan beri dünyada geleneksel sporlar anlamında yer balaban yapı kuruluşuz.” diye konuştu.

Erdoğan, konfederasyonun faaliyetleri için vukuf vererek, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada geleneksel sporların güçlenmesi, popülerleşmesi, dünyanın kültürel zenginliğinin korunmasına spor üzerinden bire bir yardım verilmesine yönelik çalışıyoruz. Dünyanın en iri anadan görme spor organizasyonu düzenleyen Türk dünyası, geleneksel sporların bile dünyada genişlik dokunaklı yaşandığı, yaşatıldığı coğrafyalardan bire bir tanesi. Ülkemizde 2017’den bu yana anadan görme sporlardaki gelişmeler takdire ayar. Sayın Bakanımıza desteklerinden belde teşekkürname ediyorum. Yemeden Içmeden 1 şerha anadan görme spor dalları federasyonu varken bugün 4’e yükseldi. Özellikle Geleneksek Türk Okçuluk Federasyonunda çok çabuk aynı ivmelenme var. Lisanslı sporcu sayısı ve yarışma itibarıyla serencam 3 yılın genişlik aceleci büyüyen federasyonu oldular.”

Anadan Görme sporlara önem vermelerinin nedenini açıklanan Erdoğan, “Dünyada kültürel anlamda tekdüzeliğe akilane faal tıpkı azimet varken unutulmaya beniz tutmuş renklerini, mutfaklarını, dillerini, folklor, ahali sanatları, anadan görme spor ve oyunlarının yitip gitmesinin dünyanın zararına olduğunu düşünüyoruz. Bu zenginlikleri keyiflendirmek, destek olmak, sokaklara, mahallelere, baziçe alanlarına yeniden indirmek amacıyla çalışmalarımızı hayatiyetli tıpkısı şekilde sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz trendle sporla zinde ilişki kurmayan insanın spora baştan katılmasını, zinde ve faal tıpkısı hayat sürerken kültürünü ve kimliğini yeniden kuşanmasına katkı vermiş oluyoruz. Sunturlu şehrimiz İznik’te yapılacak Dünya Göçer Oyunları’nın hem bu misyona hizmet etmesini hem üstelik İznik kabil eşsiz benzeri kavuşum dünyada tanınmasını sağlamayı ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ocakçı: “Geçmişten günümüze uzanan farklı geleneksel sporlar sergilenecek”

Acun Göçkün Oyunları Tertip Komitesi Başkanı Kağan Ateşçi, oyunlarla ilgilendiren, “İlki 2014 yılında Kırgızistan’dahi düzenlenen ve dünyanın yeryüzü büyük geleneksel spor organizasyonu olan Acun Göçebe Oyunları’nın dördüncüsünü, bu yıl 29 Eylül-2 Teşrinievvel’üstelik ülkemizin gökçe incisi İznik’te düzenleyeceğiz.” dedi.

Organizasyonun kip çok etkinliği süresince barındırdığını nâkil Kazancı, “Spordan sanata, gastronomiden anadan görme spor deneyimlerine dek dayanıklı çokça etkinliği içerisinde barındıran Dünya Göçer Oyunları, kültürel ve tarihi mirası korumayı ve yaygınlaştırmayı, kültürlerarası iletişimi, hukuk ve uyumu güçlendirmeyi, anadan görme oyunları ve yarışmaları acun çapında yaygınlaştırmayı ve isteklendirme etmeyi amaçlıyor. 102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılacağı 4. Acun Göçer Oyunları’nda geçmişten günümüze uzanan değişik geleneksel sporlar sergilenecek. Hususi oluşturulan spor alanları değişik ve mülevven müsabakalara ocak sahipliği yapacak.” ifadelerini kullandı.

“Alelhusus atlı oyunlar, ulusal güreşler, anadan görme okçuluk dallarında birbirinden sunturlu müsabakalar izleyeceğiz.” diyen Hakan Kazancı, şunları kaydetti:

“Acun Göçkün Oyunları’nda bu geleneksel oyunların yanında 40’tan çok baziçe dalı birlikte saha algı. Acun mutfaklarından mütenevvi lezzetlere sülale sahipliği fail gastronomi etkinliğinde ise 20 ülkenin mutfağı, kendi ülkelerini temsilen yer mebzul aşçılar yoluyla tanıtılacak. Etkinlikler çerçevesinde ahali sanatları, işporta ve atölyelerimiz olacak. 4. Acun Göçkün Oyunları, birbirinden özel hayalet etkinlikleriyle da ziyaretçileriyle buluşacak. Çocuklara hususi görüşme etkinlikleri 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın temel unsurlarından olacak. ‘Çocuk obası’ adıyla kurulacak aktiflik alanında çocuklara danışma eğitimleri ve uygulamalı musahabe atölyeleri imkanı sunulacak. Bu etkinliğimiz, tıpkısı zamanda kültürel diplomasiyi, gastrodiplomasini ve spor diplomasisini bile kapsıyor. Bu oyunlarda saha algı bilcümle katılımcılara şimdiden samimi başarılar diliyorum.”

Toplantıda 4. Dünya Göçkün Oyunları maskotunun tanıtımı gerçekleştirildi. “Ötüken” adı verilen bala kurt, oyunlar süresince sahada saha alacak.Share: