4 milyon kamu çalışanının ödemeleri HAVELSAN’a güç

Toplantıdan görüntüler

Protokolün imzalanması

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar’ın açıklamaları

Kaynak ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Umumi Müdürü Cebrail Katmerli’ın açıklamaları

4 milyon amme çalışanının ödemeleri HAVELSAN’a emanet

Hazne ve Maliye Bakanlığı ile HAVELSAN arasında imzalanan iş birliği protokolüyle Kamu Personel Harcamaları Dalavere Sistemi yenilenecek ve kapsamı genişletilecek

Yeni sistemle işlemlerin kağıt ortamından çıkarılarak elektronik ortama taşınması sağlanacak, bu sayede ayrımsız bordro belgesinin eki olan banka listesinden mahiye 80 bin bahis kağıt tasarrufu yapılması bekleniyor

ANKARA – Kamu çalışanlarının ödemeleri için kullanılan elektronik dizge HAVELSAN yoluyla yenilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye bakarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı eliyle ölçülü, tahminî 3,3 milyon görevli ve sözleşmeli personelin mahiye/ecir ve sair ödemelerinin (eklenmiş ibret, çok emek, fiili hizmet ve bir) düzenlendiği Kamu Personel Harcamaları Dümen Sistemi’nin (KPHYS) yenilenmesine yönelik faaliyet yapılacak.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı ile HAVELSAN arasında imzalanan teşrikimesai protokolü ile hayata geçirilmesi hedeflenen yıpranmamış sistemde, mevcut personele ilave yerine tahminî 600 bin iştirakçi daha sisteme dahil olacak. Böylece ödeme yapılacak personel sayısı yaklaşık 4 milyona çıkacak. Ayrıca bu sistemin kısaca 200 kamu idaresine hitap etmesi bekleniyor.

Hayata geçirilmesi hedeflenen bakir sistemle işlemlerin kağıt ortamından çıkarılarak elektronik ortama taşınması sağlanacak. Bu sayede aynı bordro belgesinin eki olan vezneci listesinden maaş 80 bin sermaye kağıt tasarrufu yapılması bekleniyor. Bunun yanında nasıp, işe tevessül ve ilerleme yazıları ile vekalet onayları, ikinci fariza onayları, bordro kadar bir nice tediye emri ekine eklenen doküman kağıt ortamından kurtarılacak.

İşlemlerin kağıt ortamından çıkarılmasıyla say ve zamandan artırım sağlanacak. Yöneticilere ve karar destek sistemlerine henüz zinde bilim sunulacak.

Antrparantez işçi ücretlerinin hesaplanabilmesi için amme kurumları vasıtasıyla edinilmiş programlara ödenen ücretlerden artırım edilecek.

KPHYS ile bulunan kamu personeline müteveccih bili altyapısına amme işçilerinin birlikte dahil olmasıyla fen altyapısının genişletilmesi hedefleniyor.

Hayata geçirilecek yıpranmamış sistemle Kaynak ve Maliye Bakanlığının erbap olduğu mahiye/sevap ve başka ödemelerle ilgili yeteneğin tıpkı dip seviyeye çıkarılması planlanıyor.

“Bütünleşmiş proje geliştirmede istikbal düzeyde işlemler yapıyoruz”

HAVELSAN Umumi Müdürü Mehmet Akif Nacar, protokole ait, “Mühendislerimize dahi cümbüş donör bire bir proje. Kamuda gerçekleştireceğimiz koca projelerden birinin dahi esasen önce adımları. Entegre proje geliştirmede az çok gelecek düzeyde işler yapıyoruz, avangart rolümüz var. İçişleri Bakanlığımızda gerçekleştirdiğimiz başka projelerde de gerektiğinde entegre olabilecek yapıda daraç servis mimarisi, kurumsal mimari kabilinden faziletli teknolojiyi destekleyen ürünler geliştiriyoruz. Bizi tercih ettikleri üzere Hazne ve Maliye Bakanlığı’mıza teşekkür ederiz. Akıllıca ayrımsız hisse senedi yapısı oluştu. Güzel olmasını temenni ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Umumi Müdürü Cebrail Lüks birlikte “Enformatik sistemleri ve yazılımlar insana benzer. İnsanlar doğarlar, gelişirler, büyürler ve ölürler. Mevcut yazılımımızın üstelik ömrü az daha 15 yılını doldurmuştu ve yenilenmesine ihtiyaç vardı. Biz şu anda bu restorasyon sürecini başlatıyoruz. Bugünden itibaren HAVELSAN ile Hazne ve Maliye Bakanlığı takımları tek bir takımdır. Bu projeyi bitirene büyüklüğünde da bu topluluk ruhu bitmeme edecek. Tamam çalışanlara başarılar diliyorum, projemizin yalabık olmasını istek ediyorum.” ifadelerini kullandı.Share: