6 ilde yapmacıklı belgeli dolandırıcılıkta 50 milyon dolarlık vurgun

MUĞLA merkezli 6 ilde, cali belgelerle dolandırıcılıkla ilişkin adına gözaltına alınan 11 kişiden 10’u, Datça ilçesinde sevk edildikleri adliyede dün tutuklandı. Dolandırıcılık boyutunun 50 milyon doları bulduğu belirtildi.

Datça Cumhuriyet Altını Başsavcılığı yoluyla başlatılan anket kapsamında vatandaşları sahte belgeler, düzme vezneci garanti mektuplarıyla kandırarak faziletli değerdeki arsa ve tarlalarını satın alıp kurdukları paravan şirketler arasında devren dolandıran şüpheliler üzerine teftiş kararı verildi. Muğla Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ile Finansal Suçlar Kesim Amirliği ekiplerince yapılan ustalık ve fiziksel takibin ardından, sabık 9 Eylül’de Datça, Menteşe, Bodrum ve Milas ilçelerinin yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara, Tekirdağ ve Gaziantep’te belirlenen adreslere senkronik ameliyat düzenlendi. Operasyonlarda holding sahibi Belma Kuvancı (39) ile M.Y. (36), Ö.S. (30), M.Ç (31), N.T.( 37), F.C. (43), G.C. (41), O Y.(35), M.G. (33), M F. (43) ve Y.K. (34) gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda çokça sayıda yapmacıklı sigorta belgesi, cali vezneci teminat mektupları, dolandırılarak alınan tapular, cali diplomat kimliği, 2 tabanca ile 52 mermi ele geçirildi. 6 ilde gözaltına alınan 11 keleş, Datça’de adliyeye atıf edildi. Şüphelilerden aralarından ana ortaklık sahibi Belma Kuvancı’nın dahi bulunduğu 10’u tutuklandı, M.F. ise adli kontrol neredeyse serbest bırakıldı.

İKİ ŞÜPHELİ ARANIYOR

Soruşturma kapsamında 2 kişinin daha yakalanması üzere icraat sürerken, dolandırıcılık şebekesinin hedeflerine aldıkları kişilerin gayrimenkullerine değerlerinin çokça üzerinde tekliflerde bulunup, kaparolar ödeyerek, kalan miktarları ise, ‘yurt dışından mülk gelince ödeme yapacağız’ diyerek kandırarak dolandırdıkları belirlendi. Şebekenin bu yolla kısaca 50 milyon dolarlık cılız yaptığı bildirildi.

Share: