88 yaşındaki Kıbrıs gazisi, 40 sene sonra baştan uçmanın heyecanını yaşadı

Kıbrıs Hazar Harekatı gazisi mütekait astsubay Reşat Çolak, 40 yıl sonraları Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yeniden uçuş deneyimi yaşadı.

Türk Hava Kuvvetlerinde yıllarca pervaz teknisyeni yerine fariza fail 5 yavru ve 5 torun sahibi 88 yaşındaki Çolak, albeni mümessil astsubay başçavuş rütbesiyle 1990’bile emekliye ayrıldı.

Çolak, Sivrihisar Havacılık Merkezinin Eskişehir’e 94 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Necati Mütezayit Tesisleri’nde M.S.Ö. Hava ve Feza Müzesi envanterinde yer kayran Douglas DC-3 ile 1982’den bilahare ilk defa kokpitte palyatif namına uçtu.

Sivrihisar Havacılık Merkezi yöneticilerinden Ulu İsmet Öztürk’ün destekleriyle gerçekleşen uçuşun arkası sıra duygularını AA muhabirine anlatan Çolak, Gelgel Kuvvetlerine 72 yıl geçmiş Eskişehir’de geçmiş adımını attığını, 1982’ye kadar C-47 uçaklarında uçtuğunu söyledi.

Kıbrıs Hazar Harekatı’nın yapıldığı 1974’te Ankara Etimesgut’taki jet üssünde çalıştığını belirten Çolak, “Harekatta görev yaptığım 6039 numaralı C-47 uçağı Etimesgut 11. Töz Komutanlığı Karargahı’nda andaç uçağı namına bulunuyor. Kıbrıs gazisi olduğumda 40 yaşındaydım. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Hava Kuvvetlerinin kıvrak yer buğulanmış Kıbrıs gazisiyim.” dedi.

“Tayyareci olamadım ancak pervaz teknisyeni namına buharlaşma keyfine vardım”

Çolak, Türk Çekicilik Kuvvetlerinden mütekait olmasına karşın havacılıktan kopmadığını anlattı.

Bir yakınının tavsiyesi üzerine Sivrihisar’daki bu tesiste baştan buğulaşma imkanı bulacağını öğrendiğini kaydeden Çolak, şöyle konuştu:

“Adeta sevdiğimle kucaklaştım. Çokça güzelce tıpkısı uçuş yaptık. Bu beni mutlu etti. Bu imkanı sağlayanlara teşekkürname ediyorum. Bu tayyare benim sevgilim. İnsan sevdiğinden ayrı minval buluşunca ne hissederse tıpkısı duygudayım. İlk uçuşumda duyduğum heyecanı yaşadım. Samsun’birlikte aynı tayyare üssü var. Çocukluğumda uçakları izlerdim ve iri tabiat alırdım. O zaman Türk Gelgel Kuvvetlerine ve uçaklara olan sempatim oluştu. O sayede havacı oldum. Uçucu olamadım fakat uçuş teknisyeni olarak buğulaşma keyfine vardım. Yaş haddinden tekaüt oldum. O dönemde Hava Kuvvetlerinden zahmetli olan arz yaşlı astsubaydım.”

Çolak, kendisine destek olan Uca İsmet Öztürk’e teşekkürname etti.

Douglas DC-3 uçağının pilotu Oğuzhan Yararcan birlikte bire bir Kıbrıs gazisiyle uçmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Share: