Acun Kupası sonrası ilgi: “Mutlaka doktora başvurmalılar”

Dünya Kupası sonrası dikkat: “Muhakkak doktora başvurmalılar”

Dünya Kupası sonrası uzmanlar uyarıyor: “Şikayet varsa mutlak doktora gidilmeli”

İSTANBUL – Katar’birlikte gerçekleştirilen 2022 FIFA Acun Kupası sonrası beniz binlerce vatandaşın ülkelere dönüşü başlarken uzmanlardan üstelik uyarma geldi. Uzm. Dr. Aysun Benli, “Dünya Kupası’nda Katar’a gidenlerin Hepatit a, gezmen ishali kadar yakınmaları, dip teneffüs yolu enfeksiyonu bulguları, keder öksürük, soluk darlığı, dokunaklı gibi şikayetleri olursa döndüklerinde mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneririz. Orta Şark solunum sendromu akıbet beş altı yıldır görülmemekte ancak tetik gelmek lazım, 3 hastadan birinin öldüğü ayrımsız hastalık” dedi.

Katar’bile 20 Son Teşrin – 18 Meyan tarihleri arasında düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası zımnında dünyanın ciharıyek yanından beniz binlerce herif ülkeye atak ederken Dünya Keyif Örgütü ve birçok ülkeden bilirkişi, Covid-19’un henüz ölümcül ayrımsız akrabası olan “deve gribi”zamane yayılabileceği endişesine dikkat çekmişti. Yürek çerçevesindeki maçlar nedeniyle haddinden fazla sayıda eş cıvıl cıvıl ortamlarda buluşurken, kupanın sahibini bulması sonrası ülkeden ayrılışlar üstelik başladı. Uzmanlar Katar’da buluşan vatandaşların ülkelerine döndüklerinde olası MERS, Sarılık A, maymun çiçeği, Covid-19 kabil hastalıkların yayılımına cebin dikkatli olması gerektiğini belirtti. İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Asıl Bilim Dalı Öğretim Yardımcısı Uzm. Dr. Aysun Benli bile antipatik havaların etkisiyle yükselen enfeksiyon hastalıkları ve turnuva sonrası oluşabilecek rahatsızlıklara dikkat çekti.

“Şita bitene kadar gücük ay sonu, mart başına büyüklüğünde böyle dahi bitmeme edecek kabil duruyor”

Covid-19 pandemisinin okkalı olduğu 2 yılın peşi sıra maske, açıklık kabilinden önlemlerin azalmasıyla enfeksiyon vakalarında yeniden yükseliş yaşandığını anlatan Uzm. Dr. Aysun Benli, “2 yıldır okkalı tıpkı pandemiyi hep gelişigüzel atlattık, bazı önlemler alarak 2 senedir kışı elan hafif geçirdik. Covid dışı enfeksiyonlar adına oldukça beş altı vaka gördük. Hem deminden soğukların fücceten gelmesi hem peçe kabilinden zatî önlemlerin azalması, insanların kalabalık yerlerde bir arada olmasıyla birlikte 2 senedir görmediğimiz enfeksiyonları dahi esasen yeniden görmeye başladık. Şita bitene kadar şubat sonu, mart başına kadar hakeza de devam edecek kadar duruyor. Arka teneffüs yolu virüsleri çokça muhtelif, belirtileri, bizim tetebbu bulgularımız çok benzer. Birbirinden ayırt edecek özellikleri namevcut, aksırık, öksürük, büyüklenme akıntısı, tıkanıklık, kas ağrıları kadar şikayetler bu enfeksiyonların hepsinde kuma görülüyor. İnfluenzada vereceğimiz bambaşka tedaviler hastalığın ilerlemesini, hastalığın ölümle sonuçlanmasını engelleyecektir ama semptomlar önceden oldukça analog. Özellikle çocuk yaş grubunun ve acillerin oldukça kısık olduğunu biliyorum, andıran çevremden ve doktor arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla torunlar ve aileleri berenarı kalın bu aralar doktora başvuruyor. İyileşme sonrası yeniden ayrıksı tıpkısı virüsle muhtemelen enfekte oluyorlar, bu hakeza bire bir kısır döngü haline geliyor. 65 yaş üzerinde yeniden diyabet, amansız hastalık, romatizmal çor gibi ya da gâh ilaçların kullanıldığı muafiyet yetmezliği durumlarında bu enfeksiyonlar başka insanlara göre elan güç seyredebilir. Özellikle bu insanların kendilerini henüz yoğun koruması, kış döneminde merbut mekanlarda maske takması, kalık Covid-19 aşıları varsa bunları yaptırması ve almanak influenza aşılarını yaptırmaları yüce. Benzen ve benzin ürünleri, deri, balık, tavuk baklagiller üzere ürünler, meyveler, sebzeler ve tahıllar bunların hepsinin kararlı namına alınması gerekiyor. Antioksidan özelliği olan A ve C vitamini içeren beslenme uzmanlarının önerebileceği göveri ve meyvelerin tüketilmesi majör. Bol su içilmesi, metabolizmanın ferah çalışması, toksinlerin atılması açısından su tüketimi haddinden fazla kebir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’üstelik bulut edecek bir madde namevcut”

Strep A bakterisinin Türkiye’de detaylı yıllardır bilindiğini, akilane zamanda akla yatkın tedavi ile maslahat dokuma etmeyeceğini nâkil Uzm. Dr. Aysun Benli, “Bu bakterinin birlikte özelliği esasta gene virüsler üzere solunum damlacıklarıyla bulaşıp tutkun yerlerde okullarda, insandan insana geçerek enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu bakteri esasen Türkiye’birlikte gelişigüzel antlaşma gördüğümüz özellikle çocuk yaş grubunda, arada sırada kâhil yaş grubunda dahi gördüğümüz, tanısı haddinden fazla kıytırık olan, tedavisi dahi antibiyotiklerle yapılan, er tanılama konduğunda birlikte oldukça çabuk yanıt aldığımız tıpkısı enfeksiyon. Geçit kültürü dediğimiz testle tanısını koyduğumuz tıpkısı bakteri. Vakaların sayılarına göre belirlenen oranlarda hastaneye yatışlar gibi, bazen bati hizmet yatışları kabil amma bu hastalanan kişinin bağışıklığıyla birlikte ilişkili bire bir uzanım. Bağışıklığı baskılayan ayrımsız durumu olmayan kişide bu enfeksiyon yine saf seyrinde ilerleyecektir. Çocuk ve enfeksiyon hekimleri dahi bu enfeksiyona berenarı bilge, Türkiye’de o yüzden keder edecek ayrımsız özdek bulunmayan. Semptomlar esasen viral enfeksiyonlarda olduğu kadar hafif aynı burun akıntısı, kırgınlıkla başlayabilir amma arkasından aynı geçit ağrısıyla kendini gösterir. Çocuklar neredeyse yemek yiyemeyecek, su üstelik içemeyecek büyüklüğünde argıt ağrısından yakınırlar. Ailelerin hakeza tıpkı durumda bunu dikkate alarak ilişkin hekimlere muhakkak götürmesini tavsiye ederiz” diyerek konuştu.

“Son zamanlarda görmediğimiz fakat yakalanan 3 kişiden birinin öldüğü benzeri çor”

2022 FIFA Acun Kupası’nda hastalıkların yayımlanma durumu ve kupa sonrası ülkesine dönmeye başlayan vatandaşlara yönelik uyarılarda kâin Uzm. Dr. Benli şöyle konuştu:

“Maske, küşayiş kuralına özen edilmiyor şu anda gerçek zaten Covid-19 gine dolay planda olacaktır. Takiben o bölgede tanıdık filhakika Suudi Arabistan’üstelik ilk defa 2012’de görülmüş olan tekrar benzeri korona virüs cinsinden olan MERS yani Orta Şark solunum sendromu diyebileceğimiz ayrımsız çor üstelik Katar’birlikte görülmüştür. Bu bundan sonra o bölgede develerde tanıdık, develere yakın temasla, etinin yenmesiyle evet üstelik sütünün içilmesiyle, insandan insana tekrar mail temasla bulaşabilen, az çok bayıltıcı tıpkısı virüs. Geldikleri bölge, müzakere ettikleri yerleri, yaptıkları aktiviteleri söylediklerinde hekimler, aklına bu enfeksiyonlar gelerek ona göre yaklaşacaklardır. Kuluçka süresinde ise eğer çor, yani çor geliştikten sonradan sınırlı tıpkısı müddet içinde sair insanlara bulaştırabilir amma bu tehlikeli olan Orta Doğu teneffüs sendromu ismini verdiğimiz hastalık serencam beş altı yıldır görülmemekte. Haddinden Fazla dahi büyük benzeri pandemiye yol açmadı amma tabi ki da titiz gelmek lazım. 3 hastadan birinin öldüğü ayrımsız çor maalesef çünkü haddinden fazla kırıcı bir solunum yetmezliği yapıyor, az daha hastaların kâffesi hastaneye çıkmak zorunda kalıyor”

“Şikayetler olursa mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneririz”

Yürek maçları sonrası ülkesine dönen kişilerin araz hissetmesi halinde katiyen doktora gitmesi gerektiğini tabir fail Uzm. Dr. Benli, “Örneğin; taklitçi çiçeği çokça mail temasla bulaşabilir. Yolculuk ishali, turistik amel kontamine gıdaların yenmesiyle bulaşabilir ama insanların bu duruma dikkat ettiğini düşünüyorum. Oraya gidenlerin bilinmeyen bire bir akarsu kaynağından evet de bereketli pişmemiş, ferah temizlenmemiş çiğ aynı azık tüketmediği sürece bunlara yakalanması oldukça bağan bire bir belki. Dünya Kupası’nda Katar’a gidenlerin hem kontamine azık, nakit tüketimi sonrası gelişebilecek hepatit a, seyyar ishali üzere gastrointestinal sistem enfeksiyonlarından yakınmaları olursa eğer, hatır ağrısı, sarılık edim gibi bire bir şikayet evet dahi arka solunum yolu enfeksiyonu bulguları koku alma organı akıntısı, üzücü öksürük, nefes darlığı, acı üzere şikayetler olursa döndüklerinde kesin sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneririz. Orada şu anda etkili salgına yol açacak ayrımsız enfeksiyon söylenmedi, tanımlanmadı. Ama ihtimal şu söylenebilir giden vatandaşlar, benzeri 10-14 dolaşma süresince semptomlarını, şikayetlerini izleme etmeleri, belki toplumdan biraz kendilerini uzak tutmaları, varsa sülale yakınları, bağışıklığı baskınlanmış, buğulanmış insanların yanına gitmekten aynı süre çekinmeleri ihtimal dolgunca olabilir” şeklinde konuştu.

Share: