Acun ve Avrupa şampiyonu milli yüzücü Merve Tuncel, bilinmeyen yönlerini anlattı Açıklaması

Acun ve Avrupa gençler yüzme şampiyonalarında kızıl madalya kazanıp, rekorlar facia milli sporcu Merve Tuncel, bilinmeyen yönleriyle başarıya uzanan öyküsünü anlattı.

Dört yaşında annesinin yönlendirmesiyle yüzmeye başlayan Merve, henüz bilahare ENKA Spor Kulübünün alt yaş kategorilerinde müsabakalara hazırlandı.

Ardından 2015 yılında milli takım antrenörlerinden Gjon Shyti ile tanışan Merve, antrenmanlarına ciddiyet verip, kendisini seçkin güzeşte dönüş geliştirdi.

Her çağ sabah saat 05.00’te uyanan ve önceki antrenmanını saat 05.40’ta özne sporcu, elan sonra Nermin Mehmet Çekiç Rum Lisesi’ndeki derslerine giriyor.

Son sınıfta okuyan Merve, okuldan sonra baştan egzersiz ayırmak için TOHM’a dönüyor. Kamer-bariz sporcu, antrenmanın arkası sıra evine anbean öğüt çalışıyor ve bildirme geç saat 22.00’birlikte uyuyor.

Bu yıl madalyaya doymadı

Yoğun aynı yarış takviminde yüzen Merve Tuncel, bu yıl Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda 800 metre serbestte bir öge imza atarak kadınlardaki evvel kızıl madalyayı kazandı.

200 metre erkin ve 4×200 Kadınlar Başıboş Simge Takımı’yla üstelik bronz madalya kazanan Merve, Gençler Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda ise 3 zer ile 1 tunç madalya elde etti.

Milli yüzücü, daha sonraları Kibar Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 800 metre serbestte üçüncü adına bu organizasyonda madalya kazanan geçmiş Türk kadın sportmen oldu.

Şampiyonanın peşi sıra hiç dinlenmeden Konya’üstelik planlı İslami El Birliği Oyunları’na katılan Merve, 200, 400, 800 ve 1500 metre erkin branşlarında birinci yerine şampiyonluk rekoru kırdı.

Merve, elan sonra Dünya Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda, 400, 800 ve 1500 metre serbestte değerli madalya kazanarak Türkiye’yi başarıyla entrika etti.

Bu sene madalyaya doymayan Merve’nin erkân kategorisinde da hedefi, temas zaman olduğu kabilinden madalyalar kazanmak.

Tuncel: “Zaman doğmadan tebarüz etmek âdeta ağırlık oluyor”

Merve Tuncel, böke tıpkı sporcunun neler yapmasını gerektiğini ve bire bir gününün kuşkusuz geçtiğini AA muhabirine anlattı.

Yüzmenin değişik sporlar kabil büyük fedakarlık gerektirdiğini belirten Merve, şu ifadeleri kullandı:

“Annem ve babam da benimle saat 05.00’te kalkıyor. Çağ doğmadan dolaşmak yoz ağırlık oluyor. Derslerle gelişigüzel çokça yorulduğum zamanlar yaşıyorum. Siktirici çok bayıltıcı. Yüzme süreklilik müstelzim aynı spor. Yüzmeye yeni başlayacaklara şu tavsiyeleri verebilirim; hem suyu hem yüzmeyi haddinden fazla sevmeleri gerekiyor. Yaş ilerledikçe bu egzersiz programları üstelik ağırlaşıyor. Çok güç bire bir tempoda bitmeme etmeleri gerekiyor. Gâh şeylerden fedakarlık etmeleri gerekiyor. Bunları göz önünde bulundurarak, bu saydıklarımdan fedakarlık ederseniz adi sükse örtmek olabilir.”

Bu yıl gençler kategorisindeki son yarışını yaptığını dile getiren ay-ayan sporcu, “Bundan Sonra kibar kategorisinde yarışacağım. Erkân kategorisinde sükse kazanmak elan print. Dolayısıyla hedeflerimi az buçuk daha efdal tutmam gerekiyor. İlk namına önümüzde Aralık’ta Acun Gelişmemiş Kulvar Şampiyonası var. Orada ülkemi yeryüzü iyi şekilde öğretmek amacıyla elimden geleni yapacağım. Kibar kategorisinde liyakatli doğmak için daha aşkın alıştırma yapmam lazım.” diyerek konuştu.

“Sınıfa girdiğimde arkadaşlarım beni alkışlıyor”

Okuldaki arkadaşlarıyla arasının dolgunca olduğunu anlatan Merve Tuncel, “Şampiyonadan döndükten sonraları sınıfa girdiğimde arkadaşlarım beni alkışlıyor, kutlama ediyor. Tabiatıyla aramızda, ‘Gel bu arada yarışalım.’, ‘Seni geçerim.’, ‘Ben senden daha acul yüzerim.’ tarzı esprileri oluyor. Tıpkı yerlerde oturacağımız zamanlarda de antrenman programıma bakarak buluşuyoruz. Bana bindi oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Merve, ailesinin gelişigüzel devir birlikte olduğunu ve kendisini desteklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Önce aileme, antrenörlerime, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın’a ve kulübüm, ENKA Spor Kulübüne çokça teşekkür ediyorum. Fakat sporcular üzere sponsorlar da çok balaban. Yüzme, diğerlerine bakarak maddi giderleri çok benzeri spor. Bizim sporcular kendisine sponsorluklara ihtiyacımız oluyor. Hem federasyonumuz hem kulübüm bana destek olsa üstelik ara sıra yetiremediğimiz zamanlar oluyor. Şu anda yemeden içmeden İş Bankası ile bire bir hareket birliğimiz var. Onlara de şampiyon tıpkı sporcuya bindi verdikleri için teşekkür ediyorum.”

Share: