ADALET-İŞ Genel Başkanı Arslan’dan Karaman’daki bisküvi fabrikası sahiplerine çağrı Açıklaması

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Karaman’daki bisküvi fabrikaları sahiplerine, işçilerin sendikalaşma hakkına bariyer olmamaları çağrısında bulundu.

Aslan, bire bir otelde planlı Bakım-İş Karaman Şube Başkanlığı 6. Yalın Kat Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, HAK-İŞ’in vergi konusundaki çalışmalarının umum mücadelelerinde ön tam olduğunu belirtti.

Olağanüstü dönemlerde icar artışlarına aynı sınır getirilmesi üzere sağlık vergisi kesintisine da bir çizgi getirilmesi gerektiğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

“Ülkemin erdemli potansiyeline inanıyorum. Fütur, gelecekle ilgilendiren hayallerimizden vazgeçmek ve bire bir karamsar noktaya gezmek bize yakışmıyor. Tığ hırs tellallığı de yapamayız, oturup sagu dahi yakamayız, ‘Eyvah bittik.’ diyemeyiz. Biz ‘bitti’ demeden bu işin bitmeyeceğine inanmamız gerekiyor. Bu ülkenin kaynakları, potansiyeli, koca gücümüz, çalışkanlığımız bu sorunları ortadan kaldıracağımızın işaretidir. Bu devlet dâhilen ve dışarıdan dönük olsa de yıldırı örgütleriyle bu ülkeye ayar isabet etmek istense da mal kuruluşlarının ülkemize yaptıkları operasyonlar olsa bile tığ ülkemizden umudumuzu kesmeyeceğiz. Hep zorlukları aşacağız ve bu ülkeyi bölgesinin faal, işlek, eksen oyuncu devleti etme üzerine dahi çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Zorluklarımız var mı? Var. Seçkin çağ yaşadığımız zamlar, aldığımız mütevazı ücretleri namevcut ediyor. Abanmak süfli el. Daha aşkın çalışmamız gerekiyor.”

Aslan, umudunu kaybedenin seçme şeyini kaybedeceğini vurgulayarak, “Bu mutluluk umudumuzu keseceğimiz ayrımsız mevki değil, bu kent hakeza tıpkısı kent değil. O zaman bu talih ve bu şehrin elan yaşanabilir benzeri kayran olması üzerine yapmamız müstelzim sorumluluklar var. DOĞRULUK-İŞ bu sorumlulukların sahibidir. Olur güçlük var, sıkıntılar var. Bu ülkenin birliğini, dayanışmasını, kardeşliğini, bütünlüğünü benzeri şekilde tehdit edecek hiçbir harekete cevaz vermememiz gerekiyor. Güçlükler bizim zorluklarımız, bu zorlukları beraber aşacağız.” diyerek konuştu.

“Onlarca üretimlik var ama bir tanesindeki işçiler sendikalı”

Karaman’ın ülkenin bisküvi üretiminin yüzde 30’unu karşıladığını, haddinden fazla sayıda işçinin bisküvi fabrikalarında çalıştığı anlatan Aslan, şöyle devam etti:

“Onlarca fabrika var amma ayrımsız tanesindeki işçiler sendikalı. Sendikalaşmaya cevaz verilmiyor. Sendikaya etap atanlar cezalandırılıyor. Kişi fabrikalarından gönderiyorlar, eksantrik fabrikalara dahi ‘Bu şahsı işe almayın.’ diyerek ihbar ediyorlar. Bunu bu şehre yakıştıramıyorum. Bu şehirde kazanıyorsunuz, bu şehirde ihracat yapıyorsunuz, bu şehirde üretiyorsunuz. O devir kazandığınız, ürettiğiniz ve gelişigüzel çalıştığınız insanların anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkına lütfen bariyer olmayın. Bu şehri sendikalarla daha üstelik kalkındıracağımıza inanıyorum.”

Aslan’a, daha sonra Hizmet-İş Karaman Bölüm Başkanı Mustafa Karakaş aracılığıyla beş fotoğrafıyla beş karnesinin olduğu ayrımsız resim ödül edildi.Share: