Adıyaman haberleri! Besni’de Disleksi Haftası etkinliği düzenlendi

Adıyaman’ın Besni ilçesinde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünce 1-8 Teşrinievvel Disleksi Haftası ve Haset nedeniyle aktiflik gerçekleştirildi.

Özel öğrenme güçlüğü tanılı çocukların ebeveynlerine müteveccih farkındalık oluşturma hesabına disleksi sokum ve tanıtımı gerçekleştirildi. Besni Sosyal Bakım Merkezi Müdürlüğü güruh salonunda gerçekleştirilen programa, Besni İlçe Toplumsal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Orhan, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Disleksi tike ve tanıtımı Suvarlı Ev Sağlığı Merkezinde görevli Ev Hekimi Dr. Ahmet Karaca yoluyla gerçekleştirildi.

Kara, “Disleksi, hususi öğrenme güçlüğü gruplarından biri olup normal yahut normal üstü zekaya cemaat olan bireylerde okuma becerilerinde yaşanan sıkıntı namına tanımlanmaktadır. bununla birlikte disleksiye eşlik eden disgrafiyi ve diskalkuliyi üstelik tanımlamak gerekir. Dünya Esenlik Örgütü’nün verilerine göre toplumun yüzde 9-11’i disleksiden etkilenmektedir. Disleksi kendi kendine düzelen benzeri genişlik değildir. Tanının erken konulması ve erken müdahale er destek eğitimine başlanması daha tez düzelmeyi sağlar. Dislektik kollar uygun bindi eğitimini aldıktan sonra, akademik adına liyakatli olabilirler” dedi. – ADIYAMAN

Share: