Ağrı’da köylerde kıvrak kadınlar depremzedeler üzere tandırda aldatmak pişiriyor

Ağrı’bile köylerde etkili kadınlar, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlere yardım etmek için yaktıkları tandırlarda atlatmak pişiriyor.

“Asrın felaketi” yerine nitelenen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından kentte, Valilik ve AFAD koordinesinde depremzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik müzaheret kampanyası devam ediyor.

Dondurucu soğukların etkisi altındaki kentte Murathan ve Üst Ağadeve köyleri başta koyulmak için kırsaldaki kadınlar, hayırseverlerin de desteğiyle depremzedeler üzere tandırlarını yakıp paketlemek pişirmeye başladı.

Pişirildikten sonraları poşetlere konulan ekmekler, yetkililere tasdik edilerek deprem bölgesine gönderiliyor.

Murathan köyünden Yadigar Tepiş, AA muhabirine, gönüllerinin depremzedelerle gelişigüzel olduğunu aktardı.

Adana’da benzeri binada 12. katta dinamik kızı, damadı ve 2 torununun bile depremlere yakalandığını fakat keyif durumlarının bol olduğunu belirten Tepiş, şöyle konuştu:

“Ağlaya ağlaya savsaklamak pişiriyorum. Birine değil, hepsine ağlıyorum. Tanrı herkesin yardımcısı olsun. Gönlümüz ve kalbimiz onlarla. Ekmeği depremzedeler amacıyla pişiriyorum. Ihtimal aynı az ekmeği kızım bile yiyebilir. Kâffesi birlikte benim çocuklarım. Kriz altından insanlar esen çıkınca seviniyorum. Depremlerde ölenlere Tanrı’tan yağmur, yaralılara birlikte şifalar diliyorum.”

Gülsenem Sebep ise kışın savmak pişirmenin zor olduğunu fakat depremzedelere yardımda mevcut olmak üzere ellerinden geleni yaptıklarını anlatım etti.

Share: