Ahiret Yolculuğu için EDS sistemi kuruldu

Çorum’da akıbet günlerde adam ve yaralamalı gidiş geliş kazalarının yaşandığı çevre yoluna “Averaj Sürat İhlal Belirleme Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Uç güzergahları ortada çift cepheli namına devreye alınan sistemle birlikte atiklik denetimleri da başladı. Trafik Şube Müdürü Bünyamin Çipo, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda mevcut Site Düzenlilik Yönetim Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı gidiş geliş kazalarını gölge etmek ve tehlikesiz gidiş geliş akışını seçmek amacıyla “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Tespit Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Uç güzergahları arasında Itimat Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı yoluyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı arasında 10 bin 656 metrelik bölümde koşa taraflı Ortalama Ivinti Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için trafik belen ve ikaz levhaları yerleştirildiğini anlatan Demir, “Otomobiller üzere 70 kilometre, kamyon, pikap ve otobüsler için 50 kilometre olup değişik araçlar ise Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddesinde belirtilen cevvaliyet limitleri Karayolları 73. Yazıhane Şefliğince trafik meni ve uyarma levhaları yerleştirilmiştir. Şehir Güvenlik Idare Sistemi (KGYS)/Plaka Aşinalık Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan hız ihlal denetimlerinin yanı sıra trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların fert ve mal güvenliğinin sağlanması üzere yekpare kavşaklarda usa vurma adına gidiş geliş kuralları ihlalleri (emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışıkta sarkıtmak ve araç kullanırken el telefonu sarmak vb.) fail sürücülere müteveccih dizge üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması için tedbirler alınmıştır. Temmuz kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Dudak güzergahları arasında çift yönlü adına averaj hız denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: