Ahiret Yolculuğu yoluna EDS sistemi kuruldu

Çorum’da sonuç günlerde benibeşer ve yaralamalı trafik kazalarının yaşandığı belde yoluna “Ortalama Çabukluk İhlal Belirleme Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Kavşak güzergahları arasında çift yönlü adına devreye alınan sistemle gelişigüzel hız denetimleri üstelik başladı. Trafik Büro Müdürü Bünyamin Çipo, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda mevcut Site Güvenlik Hile Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı gidiş geliş kazalarını gölge etmek ve güvenli gidiş geliş akışını çıkarmak amacıyla “Averaj Sürat İhlal Tespit Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Munsap güzergahları beyninde Itimat Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı aracılığıyla kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı beyninde 10 bin 656 metrelik bölümde çift cepheli Sayı Farkı Yordam Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek için trafik belen ve uyarma levhaları yerleştirildiğini anlatan Çipo, “Otomobiller amacıyla 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler üzere 50 kilometre olup başka araçlar ise Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği 100. Maddesinde belirtilen cevvaliyet limitleri Karayolları 73. Ofis Şefliğince gidiş geliş meni ve uyartı levhaları yerleştirilmiştir. Kent Düzenlilik Dümen Sistemi (KGYS)/Plaka Aşinalık Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan cevvaliyet ihlal denetimlerinin birlikte gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların can ve dünyalık güvenliğinin sağlanması amacıyla tamlık kavşaklarda usa vurma namına gidiş geliş kuralları ihlalleri (güven kemeri takmamak, al ışıkta döndürmek ve açar kullanırken cep telefonu almak vb.) işleyen sürücülere yönelik herkes üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması üzere tedbirler alınmıştır. Orak Ayı kocaoğlan içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Uç güzergahları ortada çift yönlü namına ortalama hız denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: