Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Çakal Armudu’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 dönüş sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet erkanının az daha tamamını Yabani Armut’ta konuk edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı dolayısıyla planlı etkinlikler, Türkiye’nin genişlik büyük ikinci ulus bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne büyüklüğünde bu toprakların vatan olmasında emeği sabık mecmu şehitleri yağmur ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin sülale sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin kerem erkanının az daha tamamını Ahlat’ta misafir edeceğiz. Vadi Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene ilk bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve eşsiz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan parçalanmamış yüzyıl geçmiş bu toprakları bizlere çukur almak isteyenleri yurttan atan alp Atatürk’ün ve yiğit ordularının huzurundayız. Haddinden Fazla nadir tıpkısı mekandayız. Tanrı burayı bizlere mahdut kılan, onu esirgeyici ve hala korumaya bitmeme fail yiğit şehitlerimize rahmet etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere tıpkı talimatı oldu. ‘Bitlis’i bayrı, ata yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i çın kimliğine ulaştırıp bilcümle ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Ahlat ile gelişigüzel Türkiye’ye ödül edeceğiz” dedi.

Ahlat Kaymakamı Fikret Biberli ise fethin 951’nci yıl dönümünü tesit etmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının şişman fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Padişah Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle namahrem ediyorum” diye konuştu.

“Bu topraklar çarpık çurpuk yurdumuz olmadı” diyen Çakal Armudu Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban dahi şöyle konuştu:

“Çok mecal süreçlerden geçtik. Geri ve zaman bu topraklara göz dikenler bire bir zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine göz diktiler. Amma milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana büyüklüğünde yem etmedi. Zaman birlikte burada herhangi bir çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin hayat bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Biz biriz, bir tane ülkeyiz, tek milletiz, Ayça-i İslam’ın bile miftahıyız. Bu yürekle debi ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te tığ işe önceden aslında batıya, tam dünyaya o sesi veriyoruz. Bu kavim hiçbir surette size bu coğrafyayı dar edeceğiniz benzeri imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Allah’ın izniyle yalnız 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki tekmil mazlumların sesi olacağız ve bu millete uymazlık verdirmeyeceğiz. Batı’nın bilcümle enstrümanları devreye girse yeniden tığ kötülük verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların ardından Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları tek yegâne gezdi. Etkinlikler, umum oyunları gösterileri, okçuluk, atlı okçuluk, cirit kadar oyunlarla devam edecek.

Çarho bölgesinde inşa edilen Türkiye’nin ikinci iri ulus bahçesi ve 1071 Sultan Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Jandarma Komutanı Sancak Eyüp Subaşı, Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Inanma Müdürü Fehamet Özcan, Ahlat Kaymakamı Fikret Kötü, Yabani Armut Belediye Başkanı A. Seçkin Çoban, vali yardımcıları, kaymakamlar, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: