Akıbet an haberleri! Araçla avukata çoğaltan polisin yargılanmasına devam edildi

Şırnak’ta ayrımsız avukata araçla çarptığı gerekçesiyle saha komiseri yardımcısı S.E’nin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Şırnak Asliye Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmada, tutuklanmadan sanık S.E. amade bulundu.

Duruşmaya kıygın sıfatıyla avukat Serkan Karataş katılmazken onun yerine avukatları sanıktan şikayetçi oldu.

Sanık S.E. savunmasında, Serkan Karataş’a bilerek çarpmadığını belirterek, “Aracımda düşüncesiz giderken çarptım şüphesiz vurduğumu hatırlamıyorum. Kişiyi ilk defa olay yerinde gördüm. Bile Bile yaptığım bir format değil” dedi.

Sanık S.E’nin tutuklanmadan yargılanma halinin devamına değişmeyen veren murafaa, ayrıca “görevsizlik” kararı vererek dosyanın Şırnak Sakil Ceza Mahkemesine gönderilmesini de kararlaştırdı.

İddianamede, maznun için “kasten öldürmeye girişim” suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası isteniyor.

Duruşmayı TBB Başkanı Geçim Sağkan de izledi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, davanın takipçisi olacaklarını belirterek, “Yargılamada yapılacak değerlendirmenin hukuken ‘insan öldürmeye teşebbüs’ mü yoksa ‘bilerek yaralama suçu’ mu olduğu okkalı ceza mahkemesi eliyle yapılması gereken aynı kıymetlendirme neticesidir ve mahkemenin dahi bunu görerek tıpkı küşayiş değişmeyen yapı etmesi hepimiz açısından kıymetlidir. Bizler bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” diyerek konuştu.

Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz da duruşmayı, Van, Gaziantep, Veca ve Hakkari’den bir nice avukatın izlem ettiğini söyledi.

Share: