Antalya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset törenle kutlandı

Antalya ve ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Kent merkezinde Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Antalya protokolünün katılımıyla yapılan tören, imtina etmek duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Antalya Valisi Ersin Musannif, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Haşere ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Antalya Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende mütekellim Zeynel Abidin Sezer, Gaziler Günü’nün vatan sevgisinin sembolü ve “Ferman kayıtsız koşulsuz milletindir” diyen vatan evlatlarının bağımsızlık ve özgürlük simgesi olduğunu rapor etti.

Sezer, angajman ve beraberliğin önemine dikkati çekerek, Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve prensipleriyle sonsuza çatışma var olacağını vurguladı.

Meydandaki etkinliğin peşi sıra Vali Musannif, beraberindeki heyetle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi’ni müzakere ederek, gazilerle dostane etti.

Serik

Serik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törene, Kaymakam Ahmet Bilgelik Delice, Belediye Reisi Enver Aputkan, İlçe Kurnaz Komutanı Kurnaz Üsteğmen Ayhan Aktürk, İlçe Inanma Müdürü Suat Sabah Yeli, kat müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve sivil topluluk kuruluşları temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün fehva ve önemine ait konuşmayı İlçe Uyanık Komutanı Bitirmiş Üsteğmen Ayhan Aktürk yaptı.

Aktürk konuşmasında, “Canlarını duraksama etmeden ortaya koyarak bugün burada bir arada olmamızı borçlu olduğumuz zer gazilerimiz gününüz hümayun olsun. Esbak olduğu kadar bugünde bire bir akide ve azimle muazzez vatanın angajman ve bütünlüğünü bozmaya kasteden bütün düşmanlara cebin kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız. Bizim amacıyla vatan savunmasında martir ve gazi girmek büyüklüğünde pir bir anlam olanaksız. Ne güzelce ki martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.”

Danışma sonrasında öğrenciler günün mana ve önemine ilişik şiirler okudu.

Finike ve Kaş

Finike’de düzenlenen törene gazilerin yanında Finike Kaymakamı Musa Kazım Polat, Finike Belediye Komutan Vekili Sıdıka Gökyar Komünist, Bitirmiş Komutanı Uğur Kemal Karayaka, askeri erkan, gaziler, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri kat amirleri ve muhtarlar katıldı.

Takım’ta Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı programda, Ilçebay Misyon Öztürk, Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Vabeste ve Şehremaneti Başkan Vekili Fırat Demirci, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla izlence sona erdi. Törenden bilahare martir yakınları ve gazilere, Akçagerme Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltı programına katıldı.

Ardından şehit yakınları ve gaziler için Set Belediyesi yoluyla 19 Eylül Gaziler Haset nedeniyle Çanakkale, İzmir, Bursa, İstanbul ve Eskişehir illerini havi yolculuk düzenlendi.

Share: