Ardahan haberi | Ardahan’da depremden arz haddinden fazla etkilenen 5 köye 50 çerge kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde geri saat 17.08’da meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden sunma haddinden fazla etkilenen 5 köye 50 çadır kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde mevcut Ilbay Hüseyin Öner, hasar tespitinin en bodur sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Afet ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine bakarak, cemaziyelevvel saat 17.08’bile, şekil üssü Göle ilçesi olan 5.0 kadar sarsıntı meydana geldi. Kavuşum 7 kilometre derinliğindeki deprem Erzurum, Kars, Veca ve Iğdır’üstelik üstelik hissedildi. Göle’ye ilişkin Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Göz, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin müstacelen ardından AFAD, Bitirmiş, UMKE ve keyif ekipleriyle gelişigüzel ilişik birimler bölgede çalışmaya başladı. Fert kaybı sıfır depremde 2 hayat belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin bir kısmında duvar ve sıva çatlakları ile kâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların ayrımsız kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Zelzele sonrası sakil hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde de 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden sunu çok etkilenen Göle ilçesine ilişkin Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar üzere İl Kıran ve Müstacel Nitelik Müdürlüğünce 5 köye toplam 50 deri kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri eliyle kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve otağ kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara esbak olsun dileklerini ileten Ilbay Öner, çadırları de gezerek yetkililerden hikmet aldı. Depremin arkası sıra taharri kurtarma ekiplerini sahaya atıf ettiklerini tamlayan Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür can kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 parça büyükbaş efsanevi telef oldu. Servet kaybı da az oranda, diye niteleyerek düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye mümasil araçla arama istirdat faaliyetlerinin peşi sıra hasar belirleme çalışmalarını yapmaya başladık. Yakın illerden üstelik ekipler bekliyoruz, süzülmek üzereler ilimize. Bildirme gelişmemiş sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun arkası sıra inşallah devletimiz ilişik kurum kuruluşları eliyle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği adına ilgilendiren kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları sunma hızlı tıpkısı şekilde strateji edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’de esbak 17.08’dahi meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin arkası sıra başlayan dümdar sarsıntılar bitmeme ediyor. AFAD verilerine bakarak şeb ve bugün öğle saatlerine büyüklüğünde forma üssü Göle olan 110’a yakın dümdar yaşandı. AFAD verilerine bakarak artçıların şişman aynı bölümü 1 ila 3 büyüklükleri ortada. Bölgede 4 ve eğin 3 sarsıntı meydana geldi. 27 Ilkgüz günü 17.43’te 4.0’lık artçının peşi sıra 19.16’da 4.3, 28 Eylül 02.01’da ise 4.0 kadar depremler oldu.

Share: