Artvin haberi… Borçka ilçesinde ana yol ve sokaklar imece usulü yenileniyor

Artvin’in Borçka ilçesinde ana yol ve sokaklardaki parke taşları imece usulü yeniden döşeniyor.

Borçka Belediyesince yürütülen su ve lağım döşemi kabil altyapı hatlarını yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlatılan peş yapı çalışmaları devam ediyor.

Belediye, tehlikeli adına kullanılan ana yol ve sokaklardaki çalışmaların daha çabuk tamamlanması üzere “Borçka’nın çevresini değiştirmeye çorbada tuzun, kaldırımda taşın olsun” sloganıyla sosyal medya ve belediye hoparlöründen el birliği çağrısında bulundu.

Bunun üzerine aralarında kadınların üstelik bulunduğu kadro, Muratlı Caddesi’nde bitmeme eden sefer ve yaya kaldırımı restorasyon çalışmasına katılarak işçilerle birlikte parke döşedi.

Borçka Şehremini Ercan Orhan’ın birlikte katıldığı mesai sırasında sunulan molalarda, vatandaşlar horon oynayarak eğlendi.

Ercan Orhan, burada gazetecilere, şehremaneti kendisine ilçenin altyapı ve üstyapı sorunlarını fasletmek üzere düzentileme yürüttüklerini söyledi.

Vatandaşın da bu işi üstlenmesi ve dayanışma zıkkım inşa etmek üzere imece çağrısı yaptıklarını tamlayan Orhan, “Gelişigüzel bu çalışmaları ne kadar aceleci bitirirsek vatandaşların dahi dirim konforu o kadar artacaktır. Amacımız ulaştık, vatandaşımız çalışmaya eş çıkmıştır.” dedi.

Orhan, kestirmece 2 hafta ilk esasen imece usulüyle benzer aynı faaliyet yaptıklarını ifade ederek, “artık üstelik devam edecek. İmece bu toprakların tıpkısı kültürü. Bu kültürü henüz bile geliştirmemiz gerekiyor. El Birliği yaşatır. Dayanışmayla amal henüz çabuk ilerler. İnşallah kar yağıncaya kadar bütün cadde ve sokakları cingöz olacağız.” diye konuştu.

İlk imece çağrılarında 18 bin metrekarelik alanı parke taşıyla döşediklerini kaydeden Orhan, zaman ise 35 bin metrekarelik alanı tamamlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Çalışmaya katılan İlknur Kasımoğlu Dik ise “irtibat ve beraberlikten bukağılık doğar” düşüncesiyle parke döşediğini belirterek, “İnşallah hep alay malay Borçka’yı henüz evire çevire ayla getireceğiz. Kadının gücü gelişigüzel yerde. Kadının olduğu gelişigüzel yerde işler önünde gider. Elimizden geldiği büyüklüğünde burada arkadaşlarımıza apotr oluyoruz.” dedi.

Share: