Artvin haberleri… Borçka Belediyesi’nin Çağrısıyla Çıkmaz ve Caddelere Parke Taşı İmece Yöntemiyle Döşeniyor

MURAT İSTANBULLU

Borçka Belediyesi’nin imece çağrısıyla ilçede cadde ve sokaklara parke taşı halkın katılımıyla döşeniyor. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Şiarımız şuydu, ne yaparsak halkla beraber yapacaktık. Cemiyet sahip çıkarsa, cemiyet inanırsa daha kudretli olacağımıza inanıyorum. Onun için yaptığımız bütün icraat halkla alay malay yapmaya himmet ediyoruz” dedi.

Artvin’in Borçka ilçesinde sokak ve caddelere parke zemin işi imeceyle yapılıyor. Borçka Şehremini Ercan Orhan, yapılan çalışmayla ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Tahminî 40 yıldır sav var bu Borçka’üstelik, bu altyapı ve arka yapıyla ilişkin icraat yapıyoruz. Bugün bile vatandaşında bu işi üstlenmesi ve tesanüt zehir hazırlamak üzere gelişigüzel tıpkısı imece çağrısı yaptık ve bu imece çağrısı doğrultusunda vatandaşlarımızda paydaşlık ettiler esen olsunlar. Gelişigüzel hangi kadar hızlı ayrımsız şekilde bitirirsek vatandaşlarımızın hayat konforu o büyüklüğünde artacaktır. Bizim de amacımız bu yönde umarım amacın cezire ulaşacaktır kim gördüğünüz gibi nail durumda vatandaşta yaptığımız bu çalışmaya erbap çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Bu iş devam edecektir, bu imece kültürü da filhakika bu toprakların tıpkı kültürü ve bu kültürü henüz üstelik geliştirmemiz gerekiyor. Dayanışma yaşatır çünkü. Dayanışmayla yapılırsa daha işlerimiz hafifler ve daha çabuk aynı şekilde ilerler. Bugün burada Muratlı Caddesi’nde degaje benzeri düzlük aceleci tıpkısı şekilde bitirmemiz gerekiyordu. Sıhhatli olsunlar bugün vatandaşlarımızda ortaklık ettiler, sivil topluluk kuruluşları katılma ettiler. Bizlere bindi oluyorlar acul bire bir şekilde umarım kar yağıncaya büyüklüğünde ana yol ve sokakları de birlikte cingöz olacağız. Devamı gelecek, bilcümle caddelerdeki esnafta bunu bekliyor, temas caddenin esnafı da o tesanüt ağına katılacağını tabir ediyor. Şiarımız şuydu; hangi yaparsak, halkla bu arada yapacaktık ve bu doğrultuda halkımızı yanımıza alarak yaptığımız bütün çalışmalarda halkımızı dahi bilinçlendirerek, sosyalist uray anlayışını çıktı tamamen bilgili kılmak gerekiyor. Halkın sahip çıkmadığı, toplumun önemsemediği evet üstelik toplumun süresince olmadığı ayrımsız iş tüm yerine bire bir başarıya ulaşamıyor. Sosyete sahip çıkarsa, sosyete inanırsa biz elan liyakatli olacağımıza inanıyorum onun amacıyla yaptığımız bütün icraat halkla birlikte yapmaya çaba ediyoruz. Elden üstyapı, enfrastrüktür çalışmalarında değil tabi ki zirai faaliyetlerde dahi evet da gayrı tüm etkinliklerde biz halkla bu arada olmaya ve onlarla çalışmaya himmet ediyoruz.”

“YARDIMLAŞMA YOKSULLAŞTIRIR, DAYANIŞMA İSE İNSANI YAŞATIR”

SOL Fırka Borçka İlçe Başkanı Ömer Çatan ise şunları söyledi:

“Belediyenin başlatmış olduğu bu el birliği etkinliğine tığ da katıldık. Borçka’nın yıllardır müddet mevrut yer büyük sorunlarından biri olan zir çatı ve su sorunu, hiçbir belediyenin atılganlık edemediği bire bir konuya değindi Belediye Başkanı. Tığ birlikte bu tesanüt kültürünün bu topraklarda yeniden yeşermesi üzere elimizden geldiğince bindi vermeye çalışıyoruz. Biz tabiatıyla teavün kültürünün dışında el birliği kültürünün daha üstelik yaygınlaşması taraftarıyız. Teavün insanı elan bile yoksullaştırır amma tesanüt insanı yaşatır. Bu kültürle tesanüt yaşatır diyoruz, elimizden geldiğince bu etkinliğe tesanüt kültürünün bu topraklarda yeşermesi için elimizden geleni yapacağız.”

“BİR TAŞ DE BİZDEN”

Borçka esnafı Rahşan Solmaz, “Zaman sokaklarımızı güzelleştirmeye çalışıyoruz. Başkanımız benzeri imeceye nida etti bizi, biz üstelik icabet ettik. Bizim üstelik bire bir katkımız olsun tıpkısı taş da biz koyalım dedik” ifadelerini kullandı.

Borçka Belediyesi çalışanı Hayal Kırçiçek, “Belediyede çalışıyorum. Bizim da aynı tuzumuz olsun çorbada ve aynı taş da bizden olsun. Arkalama etmeye geldik. 2 yıldır belediyede çalışıyorum ve imecelere katılıyorum. Elan önce de deniz boyu caddemizde taş imecesi oldu, öyle yardımlaşıyoruz” diye konuştu.

Share: