Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri eliyle ahır ve depo adına kullanılıyor

Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri yoluyla dam ve antrepo olarak kullanılıyor

– Kilisenin sahipleri: “Babamızdan bırakıt artan kilise tapulu malımızdır, bura tescili tıpkı bina olduğu amacıyla yıkamıyoruz”

“Paramız olmadığı amacıyla üstelik onaramıyoruz”

GİRESUN Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 19. yüzyılda düz yazı edildiği tahmin edilen Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri aracılığıyla ahır ve antrepo adına kullanılıyor.

İlçenin Asarcık köyünde mevcut ve 1874-1887 yıllarında nesir edilen Ortodoks Kilisesi 1986 yılında tescillenerek siper altına münfail olsa bile tapu sahipleri aileler yoluyla dam ve depo namına kullanılmaya devam ediyor. Kilise, 1922’ye kadar kullanılırken, Ermeniler’in Şebinkarahisar’dan mübadeleyle ayrılmasının peşi sıra özlük haline bırakıldı. Köylüler aracılığıyla ise dam ve depo olarak kullanılmaya başlandı.

Babasının kiliseyi tıpkısı komşusundan satın aldığını tamlayan İbrahim Öksüz, “Babamızdan miras mütezayit kilise tapulu malımızdır. Burası tescili benzeri yapı olduğu üzere yıkamıyoruz. Paramız olmadığı amacıyla de onaramıyoruz. Tıpkı mesafe aynı tutar dünyalık çıkarılarak onarılması istendi, fakat o parayla tıpkı taşını bile adına koyamazdık. Tığ satıyoruz, parasını veren satın alır. Biz dahi buranın onarılmasını isteriz amma imkanımız namevcut. Ihtişam kamulaştırıp alırsa onarımı yapılır. Ihtişam kamulaştırmazsa de bambaşka almak talip bile olursa satarız” dedi.

Ziyaret üzere gelenlerin olduğunu ve bu halini görünce üzüldüklerini de anlatım eden kilise sahibi Garip, “Tıpkı açıklık burayı yıkıp yerine ocak düzenlemek istedik ancak tescilli koruma altında olduğu amacıyla yıkamadık. Tığ dahi evi tezelden yanına yaptık. Burayı de depo ve mallarımızı koyduğumuz saha yerine kullanıyoruz çünkü başka koyacak yerimiz bulunmayan. Buraya gelen ziyaretçiler oluyor. Bu halini görünce ağlayan dahi oluyor bize kızan birlikte oluyor. Bu nedenle biz birlikte burayı arz iyisi devletin kamulaştırıp onarmasını isteriz” diyerek konuştu.

Share: