Astronomi meraklısı öğrenciler Ay, Zühal ve Jüpiter’i gözlemledi

Yıldız Bilimi meraklısı öğrenciler Ay, Satürn ve Jüpiter’i gözlemledi

ADIYAMAN – Adıyaman’de düzenlenen Gök Rasat Şenliğinde astronomiye demet duyan öğrenciler ve velileri Kamer, Satürn ve Jüpiter’i gözlemledi.

Adıyaman Üniversitesi Astrofizik Uygulama ve Araştırı Merkezi, Milli Terbiye Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Fen ve Görüşme Merkezi (Bilsem) tarafından ADYÜ Gözlemevi’nde ‘Âlem Gözlem Şenliği’ düzenlendi. Mektepli ve veliler çokça korkulu bandaj gösterdiği etkinlikte, kollar teleskoplar ile gökyüzündeki gezegenlere olan meraklarını giderdi.

Öğrencilerin eğlenerek öğrendiği etkinliğe Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ de online yerine katılarak öğrenciler ve velilere seslendi.

Öğrenciler bu etkinliğe katılmaktan duydukları mutlulukları rapor ederek, bu zümre etkinliklerin henüz sık yapılmasını istedi.

Bilgi Hanek Merkezi Müdürü Fuat Tokur, ati nesillerin bilime ve astronomiye bundan sonra rabıta duyması gerektiğine belen ederek, “Çocuklarımızın bilime olan bakış açılarını, yaklaşımlarını, bilimsel süreç becerilerini geliştirmelerini istiyoruz. İleride bire bir bilim kadını olma yönündeki düşüncelerini geliştirmeleri yerine benzeri gök rasat etkinliğini başlattık” dedi.

Etkinliğe katılımın çok yoğunu dile getiren Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Ar-Ge Görevlisi Yavuz Parıltı ise, böyle kalabalıkları gördükçe çıktı aktiflik yapacaklarını aktardı.

Üniversitenin Gözlemevinde Türkiye’nin en balaban teleskoplarından biri olan ADYU60 teleskobunun bulunduğunu ve temas kesimden insana gökyüzünün güzelliklerini görme imkanı sunmaya çalıştıklarını tamlayan ADYÜ Yıldız Fiziği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Davranım Sonbaş, “İlgi gayet iyicene. Çokça tafsilatlı zamandır Adıyaman böyle etkinlikleri özlemişti. Pandemi girdi araya, hakeza güzel aynı etkinlik yapamamıştık. Imdi etkinliklerimiz başladı. İlki bu şekilde ve devamı üstelik ati” diye konuştu.

Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumhur Kırılmış, Adıyaman Üniversitesinin sosyal, kültürel ve ilmî etkinliklere bire bir yenisini daha eklediklerini belirterek, önce, mutedil ve lise öğrencilerinin gök şenliğine iri sargı gösterdiğini söyledi.

Share: