ASYA’YI EVİNE GİRİP ÖLDÜREN ESKİ SEVGİLİSİ TELEFONUNA YAKLAŞMAK İSTEDİM, AKSEPTANS ETMEDİ

BURSA’de, sakat sevgilisi Asya Bulak Üzümcü’yü (21), arkadaşı Alican Vergül (26) ile gittiği evinde, kapıyı çilingire açtırıp odasına girerek öldüren, annesi İfakat Evci’yi da yaralayan mevkuf maznun Oktay Hürmet (23) ile arkadaşının yargılanmasına başlandı. Üzerine ‘ağırlaştırılmış müebbet delik’ cezası istenen Saygı, cinayeti hasetlik dolayısıyla işlediğini söyleyerek, Telefonuna sıkıntı geldi. Şüphelenip kaçmak istedim. Akseptans etmedi. Bu davranışı zoruma gitti dedi.

Olay, mart ayında Kestel ilçesinde meydana geldi. Oktay Hürmet, Asya Pınar Üzümcü’nün şikayetiyle için tenkil kararı olmasına karşın, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp can girdi. Burada sâdır ağız dalaşı, kavgaya dönüştü. İddiaya göre Hürmet, Üzümcü’yü tekraren bıçakladı, kendisine alıkoymak isteyen annesi İfakat Evci’yi de vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar zarfında kalırken, Hürmet 38 ANNE 203 plakalı otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis güçleri ve keyif ekipleri irsal edildi. Yapılan kontrolde, Asya Kaynak Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise ağır dertli olarak Faziletkâr İhtisas Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölmeden önce sakat sevgilisinden gördüğü şiddet nedeniyle toplumsal medya hesabından ‘Sadece yaşamak istiyorum’ paylaşımı özne Asya, tevellüt günü olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA YAKALANDI

Olayla ilgili sormaca başlatan İl Güven Müdürlüğü Düzenlilik Idarehane Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini belirleme etti. Yolda tılsım kayran Pamukova İlçe Itimat Müdürlüğü ekipleri, kaza girişinde otomobiliyle kaza yapan Oktay Hürmet ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Saygı ve Vergül, hastanede tedavilerinin ardından gözaltına makbuz. Bursa’birlikte adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Saygı ile Alican Vergül üzerine, ‘tasarlayarak herif öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er yıl ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er yıl kodes cezası istemiyle ülkü açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, gözdağı ve çarpma iddialarıyla, aynı süre evvel, Oktay Hürmet’ten şikayetçi olduğu ve maznun karşı 1 kamer sürekli hazırlık kararı verildiğinin tespit edildiği de belirtildi.

‘ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK’

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Vahim Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Karı Platformu üyelerinin üstelik izlediği duruşmaya asıl İfakat Evci bile katıldı. Mahkemede tabir veren vakfedilmiş sanıklardan Oktay Saygı, güdücü namına çalıştığı şehirlerarası otobüse palyatif kendisine binen Asya Pınar ile tanışıp canan olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü tamlayan Oktay Hürmet, cinayeti günücülük dolayısıyla işlediğini belirtip, Kayseri’de yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum üzere Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den karı tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Hassaten, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Kimi Vakit aramızda tartışmalar oluyordu. Yeniden kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Ayrımsız periyot kemirmek sırasında telefonuna akıl geldi. Bakmak istedim. Telefonu cebren aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 sene maddesel ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana böyle yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Daha ilk üstelik kendisinden şüpheleniyordum dedi.

‘İŞİM GEREĞİ BIÇAK TAŞIRIM’

Görüngü günü arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını almak ve Asya ile bahsetmek için eve gittiğini söyleyen Hürmet, Arkadaşım Alican ile birlikte Kestel’e gittik. Arabada tıpkısı müddet oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O de ‘Bu işe halledelim’ dedi. Açkıcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Kendisine, neden böyle olduğumuzu soracaktım. Evde kimse yoktu. Tıpkı müddet sonraları başlık açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce yadırgatıcı oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Hangi yaptığımı hatırlamıyorum. Evde zer aramadım. İşim gereği seçkin antlaşma bıçak taşırım. Annesini ben yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çokça üzgünüm ve pişmanım dedi.

‘OKTAY BOĞAZIMA BIÇAK DAYADI’

Suçlamaları kabul etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, fenomen gününü şöyle anlattı

Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Açkıcı çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ben kapıdan geçmek istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Haddinden Fazla korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ego gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye beis vermeyeceğiz’ diyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve torba verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya üstelik odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen ne yaptın’ diyerek bağırdım. Beni yıldırma etti. Arabayla yolda giderken elinden sıyrılmak amacıyla ‘İmdat’ diyerek bağırdım, kimesne duymadı. Bıçağı uçurumdan zir attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana bile cebren giydirdi.

‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını tamlayan İfakat Evci, Maznun, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında sav çıkıyordu. Seçme defasında ‘Siz haddinden fazla ongun ayrımsız ailesiniz, benim böyle bir ailem olmadı’ diyerek bozukluk diliyordu. Birkaç yol karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi üzerine tenkil kararı vardı. Görüngü haset kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam Ezanı saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir özdek yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçerken kızım üstelik odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye niteleyerek bire bir curcunalı duydum. Örümcek yahut böcekten korktu, pencere kategorik kaldı diye niteleyerek geldi herhalde diye düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ben birlikte esas olarak kızımı yetirmek üzere üstüne atıldım. Beni üstelik bıçakladı. Bu sırada arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının konusunda oturttu. Kıskançlık yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır bibi sanığın bakışını unutamıyorum. Arz okkalı cezayı verin diye konuştu.

İfadelerin ardından maznun avukatları boşaltma talebinde bulunurken, 2 sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.Share: