Atatürk Köşkü’ne tarihinin yeryüzü şümullü restorasyonu yapılıyor

Atatürk Köşkü’ne tarihinin en kapsamlı restorasyonu yapılıyor

Atatürk’ün konakladığı ve vasiyetini yazdığı Trabzon’daki Atatürk Köşkündeki yenileme çalışmalarının Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kadar bitirilmesi planlanıyor

TRABZON – Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün konakladığı ve vasiyetini yazdığı düz olarak tanıdık Trabzon’daki Atatürk Köşkü bu yılın Eylül ayında tarihinin en şümullü restorasyonuna alınırken, çalışmaların Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kadar bitirilmesi planlanıyor.

15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’a evvel ziyaretini işleyen Mustafa Kemal Atatürk, Soğuksu mahallesinde yaptığı gezintide çam ormanları içinde Kostantin Kabayanidis eliyle 1890 yılında yazlık yerine yaptırılan köşkü beğendi. 1930 yılında Trabzon Hususi İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin 18.5.1931 gün ve 361 mahdut kararıyla Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e ‘temlik’ edilen köşkün tapusu ve anahtarı Trabzon’dahi oluşturulan aynı astronomi eliyle Atatürk’e tasdik edildi.

10-12 Haziran 1937 tarihlerinde Trabzon’u esasen görüşme ettiğinde bu köşkte 2 ahit nazil Atatürk, vasiyetini burada hazırladı. Müzede, 19. yy sonu ile 20. yy ilişik, mobilyalar, porselenler, halılar ve Atatürk’e ilgili tablolardan oluşan etnografik kalifiye 344 skor yayın sergilenirken, Atatürk Köşkü için Trabzon Büyükşehir Belediyesi marifetiyle ayrımsız proje hazırlandı. Firez Varlıklarını Esirgeme Müesses Müdürlüğü tarafından onayı sunulan yenileme projesi ihale aşamasına gelirken, köşkün dış ve iç cephesinde ıslah çalışmaları yapılacak. 2013 yılında dahi restorasyona alınan Atatürk Köşkü’nün içerisinde mevcut eşyalar ise ilmî yöntemlerle incelemeye makbuz.

“Köşkte yer düz perdeden halıya, mobilyadan avizeye kadar bilcümle malzemeler bakım ve onarıma bağımlı tutuluyor”

Yenileme çalışmaları 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yıldönümüne büyüklüğünde bitirilmesi hedeflenirken, yenileme çalışmaları ile ilişkin açıklamalarda mevcut Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt Zorluoğlu, yapının tarihindeki yer kapsamlı ve en düzenci yenileme çalışmasını yaptıklarını söyledi. Köşkte düzlük düz perdeden halıya, mobilyadan avizeye kadar tamlık malzemelerin hizmet ve onarıma bağımlı tutulduğunu kaydeden Zorluoğlu, “Atatürk Köşkünün yenileme çalışmaları geçtiğimiz sonbaharda başlamıştı. Haddinden Fazla mufassal bir proje, kurul süreci yaşadık. Akabinde da ongun tıpkı projeyle ihalesini yaptık. Bu işleri alim bu alanda bir vakitler çok ağır sıklet icraat yapmış olan bire bir müteahhit işi gerçekleştiriyor. Tıpkı zamanda oluşturduğumuz maharet asamble benzeri taraftan üniversiteden hocalarımız ayrımsız taraftan da belediyeden ehlivukuf arkadaşlarımızın üyesi olduğu beceri asamble burayı rastgele aşamada izleme ediyor ve buranın aslına akla yatkın tıpkı şekilde restore edilmesi noktasında büyük aynı çaba içerisindeyiz. Nasip olursa yeryüzü geç önümüzdeki sene sonbaharda Ilkgüz ayında külliyen tamamlayıp hizmete fora etmek istiyoruz. Bu bizim serencam tarihimiz arkadaşlarımızın gayretiyle ego bu tarihin az buçuk elan öne çekilebileceğini ve turizm sezonunun başında olmazsa dahi ayrımsız bölümünün buranın ziyaretçilerle buluşacağına inanıyoruz. Banal bu yapının tarihindeki en şümullü ve yeryüzü düzenci yenileme çalışmasını yaptığımız iddiasındayız. Burayı eski restorasyonlardan bir başka özelliği de tıpkı zamanda içerisindeki bütün menkul malzemeyi da bakım onarımını yapacak şekilde çıkardık ve Ankara’de eksper benzeri dirilik ve gelgel menkul malzemenin hizmet onarımını yapıyor. Yani perdesinden halısına büyüklüğünde mobilyasından avizesine kadar temas yönüyle taşınır malzemelerde hizmet ve onarıma bağımlı tutuluyor. Apayrı ayrımsız teceddüt olarak ta tamamlandığında mânialı kardeşlerimizin erişimine üstelik akıllıca arkaç getirilecek bu şekliyle birlikte mânialı vatandaşlarımız Atatürk Köşkünü ferah ferah gezebilecekler” dedi.

“Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne bakmak”

Restorasyon çalışmalarını Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirmeye çalıştıklarını tabir eden Zorluoğlu, “Hedefimiz Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 3 yol Trabzonumuzun ziyaretinde geldiği ağırlandığı ve son ziyaretinde konakladığı gene 1937’deki akıbet teşriflerinde hep dünyalık varlığını Türk milletine bağışladığı o ünlü vasiyetnamesini yazdığı bu yapının aslına uygun tıpkı şekilde çokça daha estetik ve konforlu aynı halde inşallah Cumhuriyetimizin 100 yılında buranın baştan hizmete açılması” diyerek konuştu.

İhale bedelinin 20 milyon TL’yi aştığını rapor fail Zorluoğlu, “Buranın eksiltme bedeli 10 milyon TL civarında pozitif KDV. Bunun içerisinde mefruşatla ilişik onarımlar namevcut. Onu birlikte saydığımızda herhalde bitirdiğimizde 20 milyonu aşan benzeri restorasyon bedeli ödemiş olacağız. Şu temel kadar bu şekilde bu büyüklüğünde kapsamlı bu kadar titiz içerisindeki eşyalarında boşaltıldığı ve eşyalarında benzeri onarıma tabi tutulduğu bahçesinin bile dikkate alındığı aydınlatmasının dikkate alındığı ayrımsız kapsamda tıpkı yenileme olmamıştı. Orada var olan bu binayla özdeşleşmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretlerini simgeleyen bütün eşyalar, yazılar, tabelalar v.s çokça henüz bakımı yapılarak çok henüz estetik ayrımsız şekilde tekrar yerine konacak” ifadelerini kullandı.

Share: