Atık kıyafetlerden kağıt üreterek düşüncesiz dönüşüme ulama sağlıyorlar

Yalova’daki İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ne eski kıyafetlerini getiren ziyaretçiler, hem kumaştan anadan görme yöntemle kağıt üretimini öğreniyor hem de gabi dönüşüme katkıda bulunuyor.

Yalova Belediyesi eliyle Muvaffakiyetsiz Atık Projesi kapsamında başlatılan uygulamayla eskiyen kıyafetler toplanarak Raif Dinçkök Firez Merkezi’ndeki (RDKM) İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ne getiriliyor.

Müzeye bağışlanan veya ziyaretçiler aracılığıyla getirilen kıyafetleri makinede öğüten çalışanlar, elde ettikleri malzemeyi hamura dönüştürüyor.

Osmanlı’dan kalma geleneksel yöntemle kağıt üretilen müzede, defter, kart, dernek davetiyesi kabilinden birçok iz bile hazırlanıyor.

Özellikle alelade yaşta çocukların bağ gösterdiği uygulamada toplanan 2,5 titrem libas kağıda dönüştürüldü.

Okullarda yapılan duyurunun peşi sıra eski kıyafetlerini alarak müzeye mevrut öğrenciler, elleriyle yaptıkları kağıtlardan oluşan hediyelik defter, akıl defteri kadar ürünlerden üstelik alabiliyor.

Müzede vazifeli laf tarihçisi ve el yapımı kağıt uzmanı Aytekin Vural, AA muhabirine, İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nin 2013’te hizmete açıldığını söyledi.

Son yıllarda kağıtçılığın gelişmesiyle birlikte çeşitleri çoğalttıklarını aktaran Vural, “Başkanlığımız talepleri doğrultusunda atılmış çokluk ve akim atılan etkinliklerimizi bu yıl dip seviyeye tart kararı aldık. Bundan Sonra bozuk elbiseleri dahi kullanmaya başladık. Elan geçmiş muhtelif yapraklar, atılan kağıtlar kullanarak yaptığımız kalın kafalı dönüşüm kağıtlarını deminden pamuklu atılmış elbiselerle yapmaya başladık. Doğrusu ülkemizin geçmiş düşüncesiz inkılap tesisi esasen bozuk elbiseleri toplayıp tekrar kağıda çeviren 1745 yılındaki Yalova Kağıthanesi’dir. Şehrimizin tarihten aldığı hakeza bire bir pahal var.” diyerek konuştu.

Öğrenciler, sakat kıyafetlerden 150’ye mümasil ürün yapabiliyor

Ziyaretçilerin getirdiği pamuklu bozuk kıyafetlerle, kendilerine ilişkin, şehirlerini temaşa fail veya içerisine değişik nebatat katarak türlü hediyeler yaptıklarını de kaydeden Vural, şöyle konuştu:

“Alelhusus kırtasiye ürünlerinde öğrencilerimizin öz atıklarını getirerek burada defterler, takvimler, ajandalar, kartvizitler kadar sayamadığımız 150’ye mail ürüne dönüştürebilmesini amaçlıyoruz. Dallar buraya gelerek zat kağıdını bile özlük ürünü birlikte yapacak. Bu denli şişman aynı giysi toplanması hareketi Türkiye’bile bu kadar bunaltıcı ilk kez oluyor. Belediyemizin bu seneki amacı kağıttan kağıt, hele giysilerden tutmak üzere atıktan kağıt yapma hedefinde. Okullarımıza belediyemiz ağız ağıza ücretsiz danışmanlık ve eğitim vermektedir. Hususi girişimlere bile esasen belediyemiz ücretsiz bindi vermektedir. Amacımız ağız ağıza başarısız olana büyüklüğünde atıkları toplayıp esasen gitmek. imdi atılan toplarken yemeden içmeden plastik ve kağıt toplamıyoruz. Yalova Belediyesinin bakir başlattığı bu süreçle atılan elbiselerimizi da üretim sürecine katarak rate atılan kağıtlara çevirmiş oluyoruz ve böylece bir ürünü henüz beş altı ağaç kesilmesi üzere kullanıma sunmuş oluyoruz.”

Müzede geleneksel ve çağcıl kağıt üretimi tıpkısı arada anlatılıyor

Müze sorumlusu konferans tarihçisi Asiye Akaret da 1727’dahi matbaanın kağıt ihtiyacını bastırmak için İbrahim Müteferrika’nın güncel adıyla Elmalık köyü bölgesinde kağıthane yapımına başladığını söyledi.

Bu nedenle İbrahim Müteferrika’nın çok eke benzeri âdem olduğunu, müzede zat matbaasında bastığı 9 eserin bulunduğunu belirten Akaret, şunları kaydetti:

“İbrahim Müteferrika’nın bizim amacıyla arz kocaman görevi basımcı olması amma bunun yanında Osmanlı döneminde padişahların birlikte muhtelif görevlerde bulunmuş aynı beşer. Bizim ve alelhusus Yalova bölgesi üzere berenarı yetişkin hizmetini birlikte Yalova Kağıthanesi’ni (Kağıthane-i Yalakabad) kurması açısından koskocaman tıpkı kişioğlu. Halkımız müzemizde Osmanlı dönemindeki geleneksel kağıt üretimini ve bunun birlikte andıran dönemde yapılan gündeş kağıt üretimini bire bir arada görebiliyor.”

Müzede antrparantez banal ayrıntılar üzere masal anlatımı ve origami eğitim alanı oluşturulduğunu da kaydeden Akar, artist Vukuf Gökhan aracılığıyla tamamen atılmış kağıttan işlenmiş eserlerin de sergilendiğini aktardı.



Share: