Avrat cinayetlerine alın ‘alarm düğmesi’

Belçika’bile seçme 10 eş cinayetinden 9’u bozuk eşlerin takibinden bilahare işleniyor. Bu nedenle, kendilerini yıldırma altında hisseden 27 avrat, kıyafetlerinin altına, hınç takkadak anında polisi uyaran alarm düğmesi taşıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Belçika Hükümeti, uygulamayı hep devlet çapında deli dolu ayla getirmeye hazırlanıyor. Deneme için geçmiş adına Gent şehrinde hayata geçirilen “tele alarm” uygulaması, daha sonra Flaman kesimindeki başka ara sıra kentlerde dahi uygulanmaya başladı.

Şarki ve Garp Flaman bölgelerinde şu anda toplanmış 27 avrat, kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan alarm düğmesi taşıyor.

Alarm düğmesi pekâlâ çalışıyor?

Alarm düğmesi, kadınların, sütyen askısı ya bile giysilerinin temas hangi bire bir bölümüne takabildikleri yaklaşık 2 euro (uyuşturucu 1 lira) büyüklüğünde bire bir cihazdan oluşuyor. 112 Müstacel uygulamasına merbut bütün, düğmeye asıldığı anda, mevcut konumu simultane polise gönderiyor.

Proje yöneticisi ve polis esas müfettişi Marianne Da Vuyst, HLN gazetesine, kadınların taşıdığı alarmın efdal önceliğe sahip olduğunu ve polislerin aceleten fenomen namına koştuğunu söylüyor.

Belçikalı yetkiliye bakarak, kadınlar, uslu telefona icap duymadan ve dikkati çekmeden 7 ahit 24 saat süresince polisten yardım isteyebiliyor ve kurbanlara bildirme geç 10 zaman içre ulaşılıyor.

Avrat cinayetlerinin macerasız şüphelisi eski eşler

Belçika’da kadınlar tarafında gelişigüzel yıl yüzdelik 62’si çarkıt eş ya de sevgililer eliyle doğmak amacıyla 22 bin taciz ihbarı yapılıyor. Kurbanların çoğu 30-40 yaş arası kadınlar.

Uçman uygulamanın başladığı Gent’te yaklaşık 1 sene ortamında alarm sistemi tarafından 22 öğün müzaheret çağrısı yapıldı. Polisin müdahelesi sonucu 11 sevimli gözaltına makbuz.

Polis Güçleri temel müfettişine göre, zanlılar beş altı zaman gözaltında kaldıktan ve bilge karşısına çıktıktan sonra genellikle suçluluk duygusuna kapılıp, sakinleşiyor. Ancak henüz ağırbaşlı zanlılar cezaevine konularak, tehdit oluşturmasının önüne geçiliyor.

Şu anda Gent’te 17, Belçika genelinde dahi toplam 27 kadın alarm düğmesi taşıyor.

Proje yöneticisi De Vuyst’e göre, sakat herif ya üstelik sevgilier, hala kendilerini ayrıldıkları kadının “efendisi” kendisine görüyor. Bu nedenle, erkek takip kurbanına alarm düğmesini öncelemek amacıyla alçak çaba harcanıyor.

Alarm sistemi ile birlikte kadınların yeniden atılganlık duygusu hissettiğini vurgulayan Bile Vuyst, bozuk koca evet üstelik sevgilleri yoluyla bibi izleme edilen kadınlara şu önerilerde bulunuyor:

Agresif ile konuşup onu kandırma etmeye çalışmayın. Kesin bire bir şekilde ‘hayır’ ya bile ‘yeter’ deyin.
Telefon numaranızı ve e-sefer adresinizi engelleyin ve antre kodlarınızı ve adisyon numaranızı değiştirin.
Takipçiniz sık sık kapınıza helşyorsa, tıpkı alıcı yerleştirin.
Günlük tutun; temas ne ahit oldu? Illet? Neden? Neredeydi? Ve hangi söylendi? hepsini radde edin.
İşvereninizi ve yakın çevrenizi bu konuda bilgilendirin.

Hakimlere eşeysel ve familya içi sürat eğitimi

Belçika Hak Bakanı Vincent Van Quickenborne, gelişmemiş müddet içinde alarm düğmesini Anvers’te (Antwerp) uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Arkası Sıra Brüksel, Liège başta oluşmak üzere ve ülkenin kavrayışsız kalanında bile erkek takip kurbanlarına müteveccih alarm uygulaması hayata geçirilecek.

Van Quickenborne, tayyareci uygulamanın, alarm düğmesinin yaşamı gözdağı eden durumlarda berenarı ferah çalıştığını gösterdiğini belirterek, bu konuda hala “tıpkı kültür değişikliğinin” yapılması gerektiğini vurguladı.

Belçika Türe Bakanı, alarm uygulamsının yanı sıra, 2 bin 58 barış yargıcının bile, mağdurların durumunu henüz mebzul anlayabilmeleri üzere “eşeysel ve sülale içi şiddetin herif yaşamı üzerindeki etkisini” öğrendikleri ayrımsız kurstan geçirildiklerini söyledi.

Bakanlık’tan ‘kadına müteveccih şiddete’ cebin iletişim stratejisi

 

Karı çalışanın dünyaevi tazminatı için sınırlama bulunmayan

 

Share: