Avrupa Politik Topluluğu Toplantısı’na aile sahipliği işleyen Çekya Başbakanı Fiala’dan Türkiye karşı medih mahmul sözler

Planlı basın toplantısında konuşan Çekya Başbakanı Petr Fiala önce Avrupa Siyasi Topluluğu Toplantısı’nınPrag’da yapılmasından muhit çekicilik duyduğunu belirterek bu toplantının düşünüm babası olan Fransa Reisicumhur Emanuel Macron’a teşekkürname etti. Türkiye’nin kafile konusunda ve Rusya- Ukrayna savaşındaki rolünden de övgüyle bahsetti.

“AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİNİ GÜÇLENDİRMEK ORTAK HEDEFİMİZ”

Petr Fiala yaptığı açıklamada toplantının önemine değinirken “Rusya’nın saldırganlığı dolayısıyla denge ve düzenlilik riziko altında. Avrupa liderlerinin bu toplantısı kıta üzere nazik bire bir zamanda gerçekleşti. herhangi bir resmi kararı onaylamadık, yemeden içmeden yegâne biricik ülkeler ortada kuruntu alışverişi üzere alana gerekseme olduğunu hissettik. gelişigüzel görüşü alma ihtiyacına kapalı sıfır aynı düz. Normalde buluşmayan ülkeleri bir araya getirdik. Kuma hedefimiz, ayrımsız bütün olarak Avrupa’nın güvenliğini ve refahını güçlendirmek amacıyla çalışmaktır” dedi.

“TÜRKİYE KAFILE SORUNLARINI ÇÖZMENİN ANAHTARIDIR”

Petr Fiala “Ursula von der Leyen ve ego Sayın Reisicumhur Erdoğan ile göç konusu bile karışma almak için tıpkısı dizi konuyu görüştük. Türkiye mevcut barhana sorunlarını çözmenin anahtarıdır. Türkiye yemeden içmeden göçmenleri topraklarında tutan tıpkı ülke değil tıpkısı zamanda göçmenlerin geldiği ülkelerdeki sorunları de hal üstüne mehabetli adımlar atan bire bir ülkedir.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’NIN TAHIL ÜRÜNLERİNİN AZADE BIRAKILMASINDA ROLÜ NAZIK”

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının oluşturduğu sorunların çözümüne katkılarından bile bahseden Petr Fiala “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere heybetli katkılar sağlıyor. Uğraş esirlerinin serbest bırakılmasına müzaheret etmesi ve Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin erkin bırakılmasındaki rolü haddinden fazla büyüktür” dedi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI MOLDOVA’DA

Liderler, Çekya’nın başkenti Prag’bile planlı Avrupa Politik Topluluğu toplantısının devamı üstüne bile anlaşmaya vardılar. Tıpkısı sonraki derinti Moldova’nın başkenti Kişinev’üstelik gerçekleşecek. Kişinev’deki toplantının peşi sıra ise evvel İspanya’birlikte ve ardından bile İngiltere’birlikte gerçekleştirilecek.

Share: