Aydemir TBMM’de Amerikan Bar Şiiri’nin verdiği mesajı paylaştı

Saylav Aydemir, ‘Milli ve manevi değerlerimizi yüreğimizde, başımızın üstünde taşırız. Değerlerimizle Dünyada, milletler camiasında hususi benzeri pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye devam edecek. ‘ dedi.

Mebus Aydemir, ‘Biricik budun yani milletimizi seçme unsuruyla, herhangi bir rengiyle, seçkin kimliğiyle, değme ismiyle yüreğimize koymuşuz evet, başımızın üzerine almışız ya, bari bu değerleri birlikte yaşatmamız lazım.’ kaydını düştü.

‘Tek ulus ve kültürel değerlerimiz’

AK Tümen Mebus İbrahim Aydemir, Dadaşlık duruşu ve Amerikan Bar Motifini, Yegâne Millet gerçeği ve vurgusu kaydında gündeme taşıdı, Rahmetli Sadettin Akatay’ın ‘Amerikan Bar ‘ şiirini seslendirdi. TBMM Genel Kurulu’nda ‘Tek Ulus ve Kültürel değerlerimiz’ başlığı altında tıpkısı lokma özne Saylav Aydemir, ‘Dadaştan Gakkoş’a Zeybek’e, Seymen’den Efe’ye hepsi bizim şerefimiz, onurumuzdur. ‘ dedi.

Aydemir’den Tek Ulus İmanı Vurgusu

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değerlerin bir tane millet gerçeğine katkısı ve Türkiye’da yaşanan toplumsal gelişmeler… Kültürel değerler o kadar dirimsel önemde kim ve biricik millet gerçeği… Gerçekten eğer buradaysak, yüreklerimiz benzeri atıyorsa aha bu amiyane ufuk atıyor, kültürel değerlerden âlem atıyor ve onların yüzyıllara sari, bizi etle kemik haline getirmesinden kontekst atıyor.’ diye niteleyerek konuştu.

Aydemir Fedai’nin Tespitini Paylaştı

Türk Milletine ilişik Kültürel değerlerin etkili ve kıyamda tutulması, taze nesillere aktarılması gerektiğine belen fail Mebus Aydemir sunumunda, ‘Osman Yüksel Serdengeçti -Cenabıhak gür gür rahmet eylesin- bir ekin sohbetinde Mevlana’ya atıfta bulunuyor, Mevlana hazretlerinin bire bir benzetmesini kayda geçiyor ve diyor kim: ” dünya, dünyalık, servet; bunlar su gibidir, insan ise sefine. Su olmadan o geminin yürümesi olanaklı değil ancak su gemiye bulaşma ederse gemi batar.” Bari, gemiye sirayet etmemesi için, geminin batmaması için, salimen yüzmesi için olması müstelzim nedir? O kültürel değerlerle tezhip edilmek, donanmaktır.’ ifadesine meydan verdi.

Kardeşlik Bağı ve Rağbet Birliği

Türk Milletine ait kül unsurların. bir tane millet kaydında, kardeşlik büyü ve iştiyak birliği ortamında olduğunu tamlayan Mebus Aydemir, 30 Ağustos Yengi Bayramında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği etkinliği, tek kavim gerçeğinin tarifi noktasında kusursuz yeknesak olarak gösterdi.

Aydemir Erzurum Büyükşehir Yaklaşımını Örnek Gösterdi

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değer demişken, bunu çok çeşitli ağıl getirebiliriz, sayabiliriz amma ben aynı şeye hususen izhar etmek istiyorum. 30 Ağustos törenlerinde, Erzurum’da, törenler esnasında Erzurum Büyükşehir Belediyemizin benzeri etkinliği oldu; etkilendim, yüreğim kabardı, çokça hoşuma gitti. Büyükşehir Belediyemizin mehter takımı var, onlar çokça mükemmel bir biçimde eksantrik illerimize bile gidip oralarda bile gösteri yapıyorlar amma onun dışında Belediyemiz ayrımsız başka çatı oluşturmuş. Uray Başkanımıza teşekkürname ettim orada. Neydi o? Rastgele bölgeye ilişik, derakap kolaylıkla herhangi bir İl’e ilişik ahali oyunlarını rapor fail bir çatı oluşturmuş. Orada izledik, seyrettik, izlem ettik. Istekle söylüyorum kim, elden Erzurum’a değil; Ege’den, Doğu Anadolu’dan, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Güneydoğu’dan el oyunlarını takip ederken baktım ki değiştirmeden dadaş barları üzere benim yüreğimde kımıltı oluşturuyor. Bingöl oyunları anca, Bitlis oyunları öyle – işte ” İzmir’in efesi var.” diyoruz ya, Ankara’nın seymeni; kâffesi tıpkısı şekilde bizim kodlarımıza bulaşma etmiş, yüreğimize işlemiş. Onun konusunda şunu hikâyelemek istiyorum: Tek ulus yani milletimizi seçkin unsuruyla, her rengiyle, herhangi bir kimliğiyle, seçme ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üzerine almışız ya, o hâlde bu değerleri da yaşatmamız lazım.’ dedi.

Aydemir Umumi Kurul’da Akatay’ın Bar Şiirini Seslendirdi

Genel Kurulda, Yegâne Ulus imanı ve Kültürel Değerlerin verdiği mesajı Erzurumlu Âşık Rahmetlik Sadettin Akatay’ın Amerikan Bar şiirini okuyarak vurgulayan Saylav Aydemir, ‘Bakın, Erzurum barları üstüne Sadettin Akatay isimli ayrımsız dadaş -1904’te zade, 1944’te vefat etmiş, bir sarıklı- şiir yazmış, çit tanım fail ayrımsız koşuk yazmış -duruluk uzaklık düğünlerde terennüm ediliyor, dinlerken takip ediyoruz- emniyetli olun ki Erzurumlu olması şart değil, Erzurum’un dışında olanların de “Amerikan Bar” şiirini dinlerken yüreği kopup genişliyor; çok antlaşma tanık olduk, gördük. Ben dahi burada sizinle onu paylaşmak istiyorum yani bu değerleri yaşatalım diye niteleyerek. Hangi diyor Sadettin Akatay:

“Yüzyılların peşi sıra kopup mevrut ayrımsız ciddilik/ Alplık, kahramanlık, erkeklik destanıdır bar/Bu oyunda gör bizi, geçme sakın ıraktan/ Gözün varsa seçersin amerikan bar üstelik karayı aktan.”

Şanlı ayrımsız benzetme.

Aynı ötekisi:

“Tıpkısı çekişme seyri vardır, dadaşın değme barında/Görünce kanın kaynak, o zaman damarlarında/Yetinme olmaz bire bir görsen görme engelli oğlunun barını,/Güvenirsin gücüne, düşünmezsin yarını/ Dumlu’dan ta Basra’ya çağlayan selimiz var/Bahtımız kişmiri değil bu aktarılma Glokom büyüklüğünde/Bingöl yaratmadı mı, dem çağlar Aras’ı/Barış çalkalanırken kanar Türk’ün yarası/Aman Aras, eğlek Aras, Bingöl’den koruyucu Aras/Al başımdan sevdamı, hazarda çalkan Aras.”

“Dadaş çelik ayrımsız yaydır, onu germeye gelmez/ Çağlayan benzeri baskın tamam, dağlara da kelle eğmez/Plato bulutu üzere yükselir yavaş yavaş,/Sonradan apansızın dominant olur, köpürür çoşar dadaş../Doğunun eksen taşı Erzurum’un dadaşı/Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.”

Bu büyüklüğünde içimli benzeri rapor olabilir mi? Erzurum barlarını anlatıyor, dadaşları anlatıyor,. ‘ diye niteleyerek konuştu.

‘Değerlerimiz ve kardeşliğimiz şerefimiz, onurumuzdur’

Mebus Aydemir, ‘Bunları yaşatalım istiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz, burada kardeşlerim var, Veca Mebus Abdullah kardeşim burada, beraber özümsemişiz biricik ulus hakikatini. Bunun için diyoruz kim: Hepimiz içselleştirelim ve bu ulus potası altında dünyada haddinden fazla hususi benzeri noktaya gidelim. temas budunsal kimliği kimsenin inkar ettiği yok, bunların hepsi bizim şerefimiz, onurumuz…

Bunları biz başımızın üzerinde taşırız hepsini amma “yegâne ulus” kavramı derken Türk Milleti potası altında hepsini meczediyoruz, hepsiyle bu arada dünyada, milel camiasında hususi bir pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye bitmeme edecek, hepinizin buna katkısı da olacak.’ dedi. – ERZURUM

Share: