AYM’den HDP’nin ‘reddi hakim’ talebine ret

ANAYASA Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, HDP’nin reddi bilge talebini reddetti. Tanıt yerine gösterilen Kürtçe curcunalı kayıtlarının çözümü üzere partiye 30 devir ek süre verildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırladı. Partinin kapatılması ve mal varlıklarına halk konulmasının yanında 451 HDP’li hakkında siyasal yasak istendi. AYM, 21 Haziran 2021’dahi iddianameyi akseptans etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 29 Kasım 2021’de asıl hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu. AYM, Başsavcının görüşünü defans hazırlaması için HDP’ye gönderip, 30 aktarılma müddet verdi. Fakat HDP 4 mahiye süre istedi, AYM ise 2 ay bekletme süresi verdi. HDP tarafından hazırlanan 220 sayfalık ön defans 19 Nisan’de AYM’ye teslim edildi.

Daha bilahare Adıyaman’dan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na öldürülmüş PKK’lı yıldırıcı ile fotoğrafları ortaya sâdır HDP saylav Semra Iyice ve bozuk saylav Behçet Yıldırım’a dayalı soruşturma dosyaları gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı bu dosyaları munzam tanıt yerine AYM’ye gönderdi. İçerisinde 25 bin dakikalık 281 Kürtçe konuşmanın saha aldığı curcunalı kaydı de katma tutamak yerine sunuldu. AYM, munzam bilgileri 12 Mayıs’ta akseptans yazar, HDP’ye tebliğ etti ve bu dosyalara ilgili savunma için bile 30 dönme müddet verdi.HDP, kapatmaya tutamak yerine gösterilen soruşturma ve fezlekeler ile ses kayıtlarına 17 Haziran’dahi itirazda bulundu ve bunların kapatmayla ilişik olmadığını savundu. HDP antrparantez metres davasının reddi yönünde değişmeyen verilmesini dilek etti. AYM ise 21 Haziran’bile Kürtçe metinler ve patırtılı kayıtlarının Türkçe’ye çevrilmesine ve savunma amacıyla 30 günlük bekletme süresi verilmesini kararlaştırdı.YENİDEN EK SÜRE VERİLDİAYM Umumi Müesses, zaman toplanarak mülhak delilleri ve HDP’nin taleplerini görüştü. Tümen, Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın gönderdiği curcunalı kayıtlarına ilişkin defans fayrap etmek üzere ise seçenek istedi. Antrparantez, AYM üyelerinden biri için bile reddi hakim talebinde bulundu. AYM Umumi Müesses, kapatma davasına gönderilen katma delillere ilgilendiren partinin savunma ve taleplerini değerlendirdi. Genel Kurul, reddi bilgili talebini reddederken; delil yerine gösterilen 281 Kürtçe gürültülü kaydının çözümü amacıyla partiye 30 ahit elan bekletme süresi verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcısı Bekir Delimsirek, mülhak defans süresinin bitmesinin arkası sıra davaya ait aday açıklama, HDP yetkilileri dahi sözlü savunma yapacak. AYM raportörünce anne hakkındaki rapor hazırlanacağı müddet içerisinde Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile HDP, katma tutamak yahut kayıtlı munzam savunma sunabilecek. Temel hakkındaki raporun AYM üyelerine dağıtılması sonrasında AYM Başkanı Zühtü Aslan tarafından belirlenecek tarihte üyeler bir araya gelerek kapatma istemini asıl üzerinden görüşecek.

Share: