Ayvacık Şenköy’de “Antep Fıstığı Hasat Şenliği” yapıldı

Çanakkale’de Şam Fıstığı üretiminin yüzdelik 95’inin karşılandığı Ayvacık ilçesine sınırlanmış Şapköy köyünde hasat şenliği düzenlendi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce tevhit edilen izlence, dua edilmesi ve fıstıkların toplanmasıyla başladı. Henüz bilahare karye meydanında üreticiler vasıtasıyla yetiştirilen ürünlerin sergilendiği stantlar gezildi.

DOĞRU Öğür Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, çalışmaları sonucu il genelinde ekincilik alanında 2006-2021 yıllarında 3 bin 662 projeye hep 152 milyon mevhibe ödemesinin gerçekleştiğini söyledi.

Sabık sene ödenen tutma miktarının 309 milyon 13 bin 136 teklik olduğunu bildiren İskenderoğlu, “Kıymetli Takım Başkanvekilim Bülent Turan ile beraber bilin kim yatırımcımıza değme ant bindi olamaya devam edeceğiz. Aynı omuzsa o çiğin bizden. Temas antlaşma yatırımcımızın, üreticimizin, çiftçimizin, esnafımızın, öğrencimizin, emeklimizin beraberinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Karadağ ise bu köyde 8 yıl önce çitlembik ağaçlarına Antep Fıstığı aşılaması yapıldığını hatırlattı.

Yıllar ortamında 200 bin ayn aşı yaptıklarını, beher ağaca 3 telkih olduğu düşünülürse yaklaşık 70 bin ağacın aşılandığını nâkil Karadağ, “Bunun yanı sıra belki bunun 2-3 kaskatı aşılanması gereken dikme olduğunu biliyoruz. Bundan 20 sene evvel Şapköy köyümüzün fıstık üretimi 500-600 kilogram civarındaydı ama şu anda bu köyümüzde Şam Fıstığı üretimi 40 tonu buluyor. Sabık yıl 25 titrem istihsal vardı, bu sene ise bu 40 tona artık. Ağırbaşlı bir rakamı yakaladık.” diyerek konuştu.

Konuşmaların sonrasında, müzik dinletisi ve Ayvacık El Eğitimi Merkezi Umum Oyunları Ekibinin gösterisi izlendi. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Saylav Jülide İskenderoğlu ve protokol üyeleri aracılığıyla “Yeryüzü Birinci Sınıf Şam Fıstığı Üretimi Yarışması”nda dereceye giren üreticilere ödülleri ile fıstık yetiştiriciliği eğitimine katılanlara iştirak belgesi ve sertifikaları verildi.

Konuklara hasat edilen Antep Fıstığı ikramının peşi sıra ekincilik sigortalarının önemi ve fıstık yetiştiriciliği için bilgilendirme ile Antep Fıstığı Hasat Şenliği sona erdi.

Programa, Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Naim Aşıramento, Çanakkale Tecim Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kayaç Üzen, hava temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Share: