Aziz Orhan Işık Gazetecilere Müteveccih Artan Saldırıları Meclis Gündemine Taşıdı

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık gazetecilere yönelik artan saldırıları Sedir gündemine taşıdı. Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, ” Türkiye’de seçme sene kaç gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve matbuat emekçilerine müteveccih hücum ve doğruluk ihlallerini raporlama çalışmaları kâin mudur?” diyerek sordu.

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık gazetecilere yönelik artan saldırıları, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Soru önergesi veren Işık, Cızık Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Acun Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin 180 büyüklük içerisinde 149. sırada saha aldığını belirterek, “2022’nin ikinci çeyreğinde 116 davada 168 gazeteci bilgili karşısına bundan sonra. Dokuz gazeteciye 17 yıl 6 ay 12 ahit mapushane cezası verildi. Diyarbakır’dahi 16 gazeteci ve iletişim araçları çalışanının tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 67’ye yükseldi” dedi.

Gazetecilere müteveccih dizgesel bire bir saldırının bile bilgelik takibi sırasında maruz kaldıkları manşet şiddeti olduğunu tamlayan Aziz Orhan Işık, “Yasalı ayrımsız medar olmamasına rağmen gayret kullanarak basın emekçilerinin işlerini yapmalarını çalmak hususiyet devleti ilkesinin ve basın özgürlüğü hakkının ihlalidir. Türe Bakanlığı’nın basın emekçilerine yönelen manşet şiddetinin önlenmesi amacıyla acil hazırlık alması gerekmektedir” dedi.

Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de basın ve düşünce özgürlüğünün güvencesi olan gazetecilere bozukluk saldırılmaktadır? Van’bile Ongun Bağcı, Zelal Tunç ve Elfazi Toral kişioğlu gazetecileri darp edip ezinç uygulayıcı polisler hakkında benzeri anket başlatılmış mıdır? Görüntülerde gazetecilere ‘Seni vururum, kimesne seni bulamaz’ diyen polis güçleri memuru için tıpkı soruşturma başlatılmış mıdır? ‘Kimse seni bulamaz’ diyen benzeri polis güçleri memurunun faili muzlim cinayetler ve zayiat kapsamında soruşturulması lazım değil midir?

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAN GAZETECİ VE BASIN EMEKÇİSİ SAYISI KAÇTIR?”

İstanbul’dahi Elif Bayburt, Tuğçe Yılmayan isimli gazeteciye saldıran, ünsiyet dışı şekilde gözaltına kayran polisler üzerine tıpkı soruşturma başlatılmış mıdır? Türkiye’de seçkin yıl kaç gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Türkiye’de bulunan durumda kaç gazeteci ve matbuat emekçisi mevkuf ve hükümlüdür? Yurtdışı yokuş yasağı konulan gazeteci sayısı kaçtır? Türkiye’de adli kontrol ve denetimli azadelik kapsamında özgürlüğü kısıtlanan gazeteci ve matbuat emekçisi sayısı kaçtır?

Gazetecilere yönelik Türkiye’de işlenmiş nahak yere ve ahbaplık dışı denetleme, tutuklama ve hüküm verme zımnında için yaptırım makbul kamu görevlisi, savcı ve bilge sayısı 2019-2022 yılları üzere kaçtır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine yönelik akın ve adalet ihlallerini raporlama çalışmaları kâin mudur?”

Share: