Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada azrail buluyor

Samsun’de Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada almaç buluyor.

Türkiye’nin genişlik artağan ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, türap biber yapımında geçer not, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve şişko yapısıyla rica görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi özne Hiçlik Acılı, günde 80 ile 100 titrem ortada kapya hasadı yaparak Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken kamera bulduğunu ifade fail Kederli, “Hem üretimini yapıyoruz hem dahi köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz servet kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının dahi yapılmasını istediklerini belirten Acılı, şunları kaydetti:

“Samsun’dahi tamam kuvvetli analiz laboratuvarı olmadığı üzere ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çok birinci sınıf ve aroması aranılan nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün vurdumduymaz hulul riski var. Samsun’dahi bu laboratuvar olsa ihracatı cılız yapabiliriz. Hem ülkemiz hem bile tığ kazanabiliriz.”

Engin Albayrak dahi 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya gibi illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene verim haddinden fazla evire çevire, bunun yanı sıra fiyatı da haddinden fazla fena hâlde”

Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra ve Çarşamba ovalarında mehabetli miktarda göveri ve ürün üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini anlatım eden Kuvvetli, kapya biber üretiminin yoğunluklu yerine Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’de, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin ton kapya biber üretimi yapıldığına meni fail Akva, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz tahminî 33 bin dekar alanda 129 bin tona mail rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çok balıketi. İsotu ile meşhur Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlam, Bafra’birlikte kapya biberin közlenmesi ile ait tıpkısı üretimlik açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah imdi dondurulmuş besin kendisine tüketilmesini üstelik tedarik etmek istiyoruz. Çabucak kapya biber değil bütün sebzelerin alelhusus Avrupa Birliği’nde geçkin olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilgili Bafra’bile aynı çalışmamız var. İnşallah onu dahi yakın zamanda hayata geçireceğiz. O dahi yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna kabilinden ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu yıl mahsul haddinden fazla domuzuna, bunun yanında fiyatı de haddinden fazla fena hâlde. İnşallah hakeza devam ederse önümüzdeki yıl hem ekim alanlarını arttırmaya hem da kullanım alanlarını arttırmaya bitmeme edeceğiz.”Share: