Bakan Ersoy, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Sene Dönümü Yâd Etkinlikleri’nde konuştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, zaman insanlığın Hacı Bektaş Veli gibi manevi rehberlere temas zamankinden henüz fazla ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu da bizlere bastırık yüklemektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi katılımıyla Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde gerçekleştirilen Hacı Bektaş Iye’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Sene Dönümü Ihtifal Etkinlikleri’nde konuşan Ersoy, Hacı Bektaş’ların Yunus Emre’lerin, Kardeş Evran’ların yaşadığı, yetiştiği ve hak mesajlarını verdiği benzeri ülkenin evladı olmaktan kurum duyduğunu söyledi.

Yaşadığı dönemde bellek dünyası öğretileri ve sözleriyle insanlığı hazar, bağlılaşım ve hoşgörüye nida fail Hacı Bektaş Veli’nin yüzyıllar öncesinden verdiği cihanşümul mesajların bugün bile çırağ tutmaya devam ettiğini belirten Ersoy, “Hacı Bektaş Veli, günümüzde birlikte hak önünde dümdüz ve beliğ öğütlerle bize rehberlik ediyor. Onun öğretilerinin ve öğütlerinin hala yabanlık üzere muhteşem bire bir depar olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Bugün insanlığın Hacı Bektaş Iye üzere manevi rehberlere rastgele zamankinden çok ihtiyacı var. Bu bile bizlere takı yüklemektedir.” diyerek konuştu.

Hacı Bektaş Iye’nin dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşların, zulümlerin ve yoksulluğun çaresinin ilimde, akılda, hoşgörüde, birbirini anlamada olduğunu 750 yıl geçmiş söylediğini anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Düşmanını birlikte başka yerine görmemeyi düstur kendisine gören Rum’nun manevi mimarı Hacı Bektaş Ege’nin ‘İncinsen birlikte incitme’ öğüdünün hepimizin gönlünün benzeri durumunda durması gerekir. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri adına onun manevi iklimini Anadolu’bile ayrımsız okyanusa çeviren bu gönül erleri bu coğrafyayı aynı ikbal yurduna dönüştürmüşler ve Rum’da sosyal etiket ve birliğin oluşturulmasına balaban katkılar sağlamışlardır. Onların bizlere emaneti olan bu coğrafyada tabiiyet ve hoşgörünün hakim kılınması üzere bizler üstelik birer eş adına hangi gerekiyorsa yapmaya hazırız.”

Ersoy, 2021 yılının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelge ile “Hacı Bektaş Veli Yılı” olarak kabul edildiğini, Hacı Bektaş Iye’nin vefatının 750. yılının UNESCO yoluyla birlikte yâd ve tebrik yıl dönümleri arasına alındığını hatırlattı.

Bakanlık adına çokça sayıda etkinlikle Hacı Bektaş Iye’nin anıldığını anlatan Ersoy, Ankara Etnografya Müzesi ile Küçük Asya Medeniyetleri Müzesi’nde, “Aşık’tan Maşuk’a Vuslatın 750. Yıldönümü ‘4 Kapı 40 Makam’ Hacı Bektaş-ı Veli Sergisi” ile Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde “Hacı Bektaş-ı Ege’nin Yolu” ünlü sergiyi halkla buluşturduklarını kaydetti.

Ersoy, aşure ayı ayında kardeşliğin, hoşgörünün perçinlenerek, birlik ve beraberliğin daima kılınmasını diledi.

İlçe meydanında semah ve dinleti ile başlayan, Hacı Bektaş Veli Müzesi ve Dergahı’nı anlatan film gösterimi ile bitmeme fail etkinlikte, Şevket Tiyatroları Umumi Müdürlüğü sanatçıları “İkrar” adli oyunu sahneledi, Alevi-Bektaşi dedeleri akşam duası okudu.

Etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı.

Share: