Bakan Hava, Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman içtimai hane projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Hava, yıpranmamış toplumsal basamak projesinin 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, beniz binleri aşan sayıda insana aksiyon kapısı açacağını söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Ulus Kurultay ve Firez Merkezi’nde Cumhuriyet tarihinin yer şişman içtimai bölük projesinin tanıtım töreni düzenlendi.

Bakan Gelgel, burada yaptığı konuşmasına, “Bugün gençlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize, engelli kardeşlerimize geçmiş yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza zevalsiz şükranlarımı genişlik ediyorum.” sözleriyle başladı.

Hava, 14 Teşrinisani 2003’te Rize Şişko Ev Asıl Atma Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Altın olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, biricik bir güç dışarıda kalmaksızın, muazzez milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Hedef Gelgel, Erdoğan’ın, o günden bugüne güzeşte 20 yılda, ensiz gelirli vatandaşlar üzere nesir ettikleri milyonlarca sıcak yuvayla “yegâne ölçüsü kavim olan, milletiyle yekvücut olan ayrımsız devletin” bittabi kurma edileceğini tamam cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri de ellerinden alınan, yıllar yılı karı alamayan insanlara rüya olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, cümle 1 milyon 170 bin ev üreterek, dünyada bir olduğunu anlatım fail Gurur, 5 milyon vatandaşa yıpranmamış yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Gurur, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde yol yollarından spor alanlarına, ulus kıraathanelerinden velespit yollarına büyüklüğünde milletin değme ihtiyacına karşılık veren 455 millet bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Hava, “Bugün, Elazığ’da, Malatya’birlikte, İzmir’bile geçmiş yaraları muhasır, ardından tarihinin yeryüzü büyük dönüşümlerine imza atan benzeri Türkiye var. Antalya’bile, Muğla’da, Karadeniz’birlikte mecmu kıran alanlarında dev tıpkısı yenilenmeyi gerçekleştiren tıpkısı Türkiye var. Milletine âşık liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının rastgele birini sarıp sarmalayan, kıvrak tıpkısı Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu büyük etap yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize aksiyon kapısı açacak”

Maksat Gurur, bugün millete, yüz binlerce yıpranmamış yuvayı, bölük arsasını ve hisse senedi yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu balaban aşama 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize gelişim kapısı anahtar, ekmeğine paketlemek, aşına KAZANÇ katacak. Bizler dahi inşallah, milletimizin eğilimli olduğumuz o fena hâlde dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye inancı olmayanların olduğunu ifade eden Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın yıpranmamış yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diye 2003’te TOKİ’yi baştan aşağı baştan yapılandırdınız ve bizlere tıpkı maksat yüklediniz. ‘Ev sahibi olmayan yurt gelirli tek bire bir vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz de bu ahdi yerine değirmek için geceli gündüzlü demeden çalıştık. Onlar 2007’bile, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu AK Partimizi bloke etmek amacıyla çalışırken; biz, 250 bininci yuvamızı milletimize ödül ediyorduk. Gezi ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, biz 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, bayram gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te mahkeme kararı darbesinin arkasında bozulmamış tutarlarken, biz 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’üstelik onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, biz bayrağını yere düşürmeyen bu millete tüm 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’dahi milletin hayrına biricik ayrımsız adımı olmayanlar yabancı büyükelçilerden sufle alırken tığ, Sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle alay malay tasdik ediyorduk.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde olduğu kadar çıktı üstelik bahtiyar aileler amacıyla yuva ihdas yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Serencam nefesimize büyüklüğünde kökleri bin yıl gerilere uzanan bir geleceğin inşası üzere seçkin kalem imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu eren milletin hizmetkarı olmaya, bütün ekibimizle, tamlık arkadaşlarımızla gelişigüzel aşkla, azimle, kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Kurum, bu balaban projenin hayata geçmesinde destekleriyle Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri amacıyla teşekkür etti.

Share: