BAKAN VARANK 37 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ BEKLİYORUZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında 47 milyon seyyah ve 37 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söyledi.

Adıyaman’a mevrut Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, havaalanında Vali Mahmut Çuhadar, SELIM Parti milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil Fırat, Yakup Taş, Muhammed Toprak, Belediye Reisi Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ve protokol üyeleri aracılığıyla karşılandı. Temaslarına Ilbay Çuhadar’ı mülakat ederek başlayan Vekil Varank, elan sonraları ‘GAP Adıyaman Projeleri’ ve ‘İpekyolu Kalkınma Ajansı Finansman Bindi Programı’ tören düzeni imza törenine katıldı. Valilikte planlı ‘Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi’ küşat törenine üstelik katılan Varank, turizm temsilcilerine hitap etti. Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Bakan Varank, Türkiye’da anca iyice yerler var kim tarihi ve tabii güzellikleri tıpkısı anda bünyesinde barındırıyor. Medeniyetlerin mülakat noktası, kadim şehrimiz Adıyaman’ı böyle görmekteyiz. Adıyaman’ı, turizm sektöründe en yüce illerden biri adına görüyoruz. Biliyorsunuz turizm, hem lehçe hem da millî kalkınmada koskocaman role cemaat bir göz. Pandemi sonrası turizmde müjdeli gelişmeler yaşıyoruz. Bu yılın önceki yarısı, turizm performansı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. 2022 yılının tamamında 47 milyon turist, 37 bilyon dolar turizm geliri bekliyoruz. Tabiatıyla ülkemizde seçme alanda yaşanan bu gelişmeler, bu yükseliş kendi kendine olmuyor. Hükümet namına ülkemizin dört bir birlikte turizmin geliştirilmesi kapsamında çetin icraat yürütüyoruz. Harabelik yerleri, tarihi alanları, ekin merkezlerini adeta baştan yeniden nesir ediyoruz. Bunların yanında turizmi destekleyecek altyapıları dahi hiçbir ahit göz ardı etmiyoruz dedi.

Havaalanlarıyla ilgilendiren yağız propaganda yapmaya çalışıldığını tamlayan Nazır Varank, Ara Sıra bize ‘Bu havalimanlarını hastalık yapıyorsunuz’ diyerek kızıyorlar. Bunlarla ilişik yağız propaganda yapmaya çalışıyorlar. İşte o havalimanları yardımıyla tığ bu yıl dünyada yaşanan kötü görüntüleri Türkiye’bile yaşamadık. İstanbul Havalimanı’nda yolcular, averaj 15 dakikada bagajlarına ulaşırken bu durum, Avrupa havalimanlarında averaj 4-5 saati buluyor. Uçuşlar bozma edildi, turistler hoşgörüsüz çevrildi. Dünyanın değişik havalimanlarında özellikle Avrupa’üstelik valizler kayboldu, turistler balaban çileler çekti. Biz hakeza bire bir durumu yaşamadıysak bu, havalimanlarına yaptığımız yatırımlar sayesindedir diye niteleyerek konuştu. Vekil Varank, törenin peşi sıra tarihi alanları gezip, bazen fabrikalarda incelemelerde bulundu.Share: