Bakanı Hava, sosyal bölük projesinde detayları paylaştı: Başvuruda kerte geliri şartı var

Geçkin Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu toplumsal ev projesi için zaman başvurular başladı. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gurur vatandaşların projeye vahim bağ gösterdiğini ve referans sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Içtimai göz ve yer satışı başvurularının Teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Icra Vekili Hava, referans beğenmek için şartları bile uzun boylu paylaştı. Gurur, “Müracaat yapacak vatandaşlarda İstanbul üzere genişlik çok kemiksiz 18 bin liralık, elverişsiz genelinde ise en çok 16 bin liralık olması şartı aranacak.” dedi. Nazır ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde çıktı misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi kadar olursa olsun ayak geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Icra Vekili Hava’un konuyla ilişkin düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya kadar çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt kalan familya hisseleri olanların üstelik projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Bakan Çalım “Sonraları TC vatandaşı olanlar de bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu eş borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Icra Vekili Alım 18 yaşından büyük benzeri yavru varsa bire bir haneden 2 referans yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Hane amaçlı yer satışına ait bilgi veren Bakan Alım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, kişi evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki tür arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak göz büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan bütün karşılık ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği ayrımsız yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada birlikte basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan mecmu denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle, gine 10 yıl vadeyle ve faizsiz ayrımsız şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

ARSA VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki bir başka yatırımın ise eskimemiş işyerleri olduğunu belirten Icra Vekili Gurur “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin eskimemiş işyeri yapıyoruz. Yoz ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına şişman yardım sunacak. Bu işyerlerinin üstelik ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, tüvana girişimcilerimiz eskimemiş işyerlerinden yararlanma edebilecek. Başvuruları zaman başlattık. Teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar sürecek. İnşallah evvel temellerimizi hizip kısım, Teşrinisani- Çatlak gibi atıyoruz. Esasen yer ve sanayi işyeri için başvurularımız 10 Teşrinievvel’de başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde dahi devam edecek. İlk adım konutlarını maksimal 2 sene içre bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değerine eş olduğunu anlatım eden Icra Vekili Alım “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe nöbet açacağını hesaplıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: