Balıkesir ruzname haberi… Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’de şişman açılış töreninde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Demin sadece fiyatlardaki dalgalanmayla mücadele ediyor, insanlarımızın gelirlerini yıpranmamış değer seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı “Balıkesir OSB, Çamlık Millet Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Sair Projelerin Toplu Küşat Töreni”ne katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, zaman insanların güvenliğini, huzurunu, işini, aşını geleceğini dulda üstüne müesses yönetim anlayışıyla Türkiye’yi içeride ve dışarıda kamu badirelerden çıkartarak yola devam ettiklerini söyledi.

Sadece bununla kalmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” kabilinden yeni vizyonlarla gençlere bırakacakları balaban ve aktif Türkiye’nin inşası amacıyla çalıştıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye genelinde 76 üniversite varken bu sayının 208’e çıktığını, 81 vilayetin tamamında üniversitenin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp Ankara’ya, İstanbul’a gitmesin. Muş’tan çıkıp Ankara’ya, İstanbul’a gitmesin. Imdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, hocalarımız Iğdır’a gitsin, Ağrı’ya gitsin, Muş’a gitsin. Zımnında yavrularımızı orada eğitsinler, orada yetiştirsinler. Oralardan bundan sonra bakıyorsunuz bir numara namına çıkışlı olan yavrularımız var. Buraya durup dururken gelmedik. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye. Yaptığımız erdemli sevap artışlarıyla işçisinden memuruna, emeklisinden sosyal yardım alanına herkesin yanı sıra kayran aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs? 45 liracıktı. Demin burs 850 liralık oldu. Doktora öğrencilerininki minimal ücrete artık. İnşallah yılbaşında umum bu kesimlerin durumlarını esasen düzenleyerek, bolluk kayıplarını az buçuk elan telafi edecek adımları atacağız.”

“Erkek Kemal, sen hiçbir molekül yapamazsın”

Türkiye’nin kıpırdak aynı büyüklük olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bizim bu ülkeye yaptığımız en nazik hizmetlerden biri, sakat Türkiye’nin hastalıkları arasında yer alan kamu mali dengesindeki bozulmalara izin vermeyişimiz olmuştur. Eskiden harç alınıyordu öğrencilerden. Bu harç cihetiyle çoluk çocuk hatırlayın, boykotlar yapılıyordu. Biz geldik, harcı hangi yaptık? Ağız Ağıza kaldırdık. Demin var mı harç? Yok. İsteyene burs, itimat veriyor muyuz? Veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin öğrenci kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı evet ‘1 yılda yaparız.’ Bay Kemal, sen hiçbir molekül yapamazsın. Sen, Içtimai Sigortalar Kurumunu kötü ettin, mahvettin. Savaş Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerde delibozuk alınan hastalarımız vardı. Kimdi o devir SSK’nın başında? Bay Kemal. Bundan bir öz olamaz. Aman tetik olalım. 15 seçimdir, seçim kazanamayan bu Erkek Eksiksizlik’e benim milletim inanmadığı amacıyla bu yolu açmıyor. artık birlikte Allah’ın izniyle açmayacak.

Bu adımları atarken aynı şeyi görüyoruz. Nedir o? Ülkemiz için sürekli benzeri yıldırma. İşte onlar, bunlar. Bunlara, bu gözdağı imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı olarak 2023’ten itibaren birlikte kullanılmamış tıpkısı döneme gireceğiz. Buna var mıyız? Buna amade mıyız? Iş namevcut. Siz bu kararlılığı gösterdikten sonra biz bu yolda feda-i can eylemişiz ve hakeza üstelik bitmeme edeceğiz.”

“Bulunan sıkıntıları de biz çözeriz, biz çözeceğiz”

Reisicumhur Erdoğan, mutluluk amacıyla kalıcı tıpkısı yıldırma ve telafisi el bire bir yadımlama haline dönüşecek tek adımı atmayacaklarını, attırmayacaklarını rapor ederek, “Deminden hemen fiyatlardaki dalgalanmayla uğraş ediyor, insanlarımızın gelirlerini yıpranmamış değer seviyesine bakarak yükseltmeye çalışıyoruz. Zira sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır. Bu mahdut gerçeği göremeyen sanki iktisatçılar hala ‘repo’ lafı gevelemeye bitmeme ededursun, biz kişi işimize bakarak üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece getiri seçkin geçen dönme, her geçen hafta, seçkin güzeşte ay inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda us vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim şevket bankalarından yüreklilik talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Zira yatırım faziletkâr faizle olanaksız. Onun amacıyla düşük nema.” diye konuştu.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu 6,4’e düşürdüklerini, faizi da 4,6’ya indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bunu tığ yaptık. Allah’ın izniyle yine şu andaki bu gidişi tığ doz çıkaracağız. Bugüne kadarki el erki ve kalkınma adımlarını elbet başarıyla neticelendirdiysek, inşallah bulunan sıkıntıları dahi tığ çözeriz, biz çözeceğiz.” dedi.

Mitinge katılanlara “Türkiye yüzyılını gelişigüzel mensur etmeye hazır mısınız? Balıkesir, 2023’te tercihini şişman ve dinç Türkiye’den yana yapmaya amade mısın? Balıkesir, 2023 vizyonuna sahip çıkarak, evlatlarına sunu kızıl mirası bırakmaya hazır mısın? Balıkesir, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize üzeri eğdirmenin peşinde olanların heveslerini tıpkı defa elan kursaklarında bırakmaya hazır mısın?” diye seslenen Erdoğan, “Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe bize durmak, duraklamak namevcut.” dedi.

Törenden notlar

Törene, DOĞRU Tümen Umumi Başkan Yardımcıları Hamza Dokunaklı ile Erkan Kandemir, YANLIŞSIZ Parti Takım Başkanvekili Mahirane Ünal, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve partililer katıldı.

Tören alanında bulunanlar bire bir dakikalık utanmak duruşunun peşi sıra İstiklal Marşı’nı okudu.

Cumhur Reisi Erdoğan tören öncesinde Cengiz Topel Caddesi’nden Kuva-yı Milliye Meydanı’na akla yatkın ilerlerken vatandaşların pahal ilgisiyle karşılaştı.

Vatandaşlara ödül veren Erdoğan, “Az Buçuk sonra aşina Demokrasi Meydanı’nda bilcümle Balıkesirlilere seslenme edeceğiz. O yüzden alanda bekleyenleri elan aşkın üzmeyelim. Bire Bir dakika ilk inşallah oraya ulaşalım. 8 ayımız var, 8 kamer bilahare bilindik Balıkesir sandıkları patlatacak, buna inanıyorum. Onun için durmak yok, yola devam diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören alanına, “Zeytini koydum felaket, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir Efeleri’nden, düşünce namevcut sana Altılı Ganyan Masa” ve “Türkiye Yüzyılı yükleniyor” yazılı pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, merasim bitiminde kurdele keserek, açılışı yaptı.

Açılışları gerçekleştirilen Ardıçtepe Barajı, Altın Varak Kağıt Fabrikası ve Balıkesir Organize Endüstri Bölgesi’hangi hareketli bağlantı yapıldı.

(Bitti)

Share: