Balkı bili: Balkı’da etkisiz alanların ekilmesi amacıyla bin 60 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Ağrı’da, işsiz alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere bin 60 çiftçiye yüzde 50 hibeyle 530 ton buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Balkı İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla akçalanmış edilen, yüzdelik 50 hibeli yüzde 50 da çiftçi katkılı “Etkisiz Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Park Yeri Alanı’nda izlence düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye hep 530 ton buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, zirai alandaki desteklerinden belde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci’ye teşekkür etti.

Pandemi döneminde dünyanın birçok yerinde besin sıkıntısı yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci arz abat atlatan ülkelerden olduğunu tamlayan Varol, şöyle konuştu:

“Biz, merkezi hükümetin verdiği desteklerin yanı sıra İl Hususi İdaremizin kaynaklarını birlikte zirai alana kazandırmaya çaba ediyoruz. Bugüne kadar bu şekilde birçok proje hayata geçirdik. Zaman dahi İl Özel İdaremizin Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği halinde 8 milyon teklik bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 ton tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, işsiz düzlük tutmak, aynı metrekare toprağı de abes tutmak. Kestirmece 2 almanak süreçte İl Özel İdaresi kaynaklarından ekincilik ve hayvancılığa harcadığımız para 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı yükseltmek üzere okkalı çaba gider ettiklerini anlatarak, bu zirai ürünlerde büyük verim elde ettiklerini söyledi.

Balkı Belediye Başkanı Müddeiumumi Sayan ise tekstil ve sanayinin yanında çiftçilik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini ifade etti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Engin’in dahi istişare yaptığı programa, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, memleket protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: