Balkı yerel haberleri: Ağrı’da öğretmenler, mektepli ailelerinin kapısını çalarak evlerine misafir oluyor

Ağrı Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan “Tıpkısı Çayınızı İçeriz” projesi çerçevesinde el genelindeki öğrencilerin ailelerinin kapısını çalarak evlerine konuk olan öğretmenler, ailelerle görüşüp meslek-ege iş birliğini sağlayarak başarı çıtasını yükseltmeyi hedefliyor.

Veca Valiliği himayelerinde İl Milli Terbiye Müdürlüğü tarafından güzeşte yıl hayata geçirilen ve bu yıl dahi devam fail “Bir Çayınızı İçeriz” projesi ile öğretmenler, ağırlık bölgelerindeki evleri biricik yegâne dolaşarak ailelerle görüşmelere başladı. Ziyaretlerde, öğrencilerin evlerindeki ortamları görme imkanı bulan öğretmenler, velilere de çocuklarının eğitim durumu için hikmet vererek, taleplerini, yaşanan sorunları ve başarılarının artırılmasına dayalı önerilerini dinliyor. Velilerin dahi müspet karşıladığı ziyaretler ile meslek-iye hisse senedi birliğinin sağlanarak kentteki başarı çıtasının yükseltilmesi hedefleniyor.

Konu ile ait gazetecilere izah eden Ağrı İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, “Aynı Çayınızı İçeriz Projesi ile ege ziyaretleri İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüz marifetiyle kül kademelerde tahsil gören ilkin devamsızlığı fazla, daim devamsız olan öğrencileri okula vermek ve akademik başarısı bağan öğrencilerin eğitim bilimi-öğretimlerine katkıda bulunmaları için velilerini birlikte karışma girmek için 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yürütülmeye başlanmıştır. 2022-2023 eğitim-tedris yılında üstelik veli ziyaretlerine tüm yer çapında başlanmıştır. Geçtiğimiz yetişek ve tedrisat yılı süresince toprak merkezinde bütün 284 ekol öncesi, 3 bin 67 beş, 3 bin 157 ortaokul, 1 bin 676 ortaöğretim atılmak amacıyla toplamda 8 bin 181 veli ziyareti yapılmıştır. İlçelerdeki müzakere sayıları ise şu şekildedir; Diyadin 2 bin 800, Doğubayazıt 10 bin 163, Eleşkirt 520, Temel 600, Patnos 112, Taşlıçay 1 bin 197 ve Kabza 3 bin 126 koyulmak amacıyla birlik ilde toplamda 26 bin 699 veli ziyareti gerçekleştirilmiştir. ‘Bire Bir Çayınızı İçeriz’ iye ziyaretleriyle öğrencilerin ailelerinin terbiye faaliyetlerine katılımını sağlayarak okul-ev ve mektepli arasındaki aksiyon birliğini gerçekleştirmeyi, okulda yapılan veliye ve öğrenciye yönelik çalışmaları elan dizgesel ağıl getirme hedeflenmektedir. Buna göre her bir öğrencinin velisi dönemde bildirme az bir misil gelmek üzere ayrımsız terbiye-öğretim yılında toplamda dört el ekol kılavuzluk öğretmenleri veya idareciler eşliğinde öğrenciler öğretmenleri tarafından musahabe edilmektedir. Sülale ziyaretleri devamsızlığı aşkın ve daim süreksiz olan, akademik başarısı bağan olan öğrencilerin velileri ve iye toplantılarına katılmayan veliler rüçhan almak için cümle mektepli velilerine yapılır. ‘Tıpkısı Çayınızı İçeriz’ ege ziyaretleriyle öğrenci ailelerinin yetişek faaliyetlerine katılımı sağlanır.” dedi. – AĞRI

Share: