Başkan Aktürk: “Zaman yeryüzünde seçme üç kadından biri şiddetin ayrı ayrı biçimlerine maruz kalmakta”

Erzincan Baro Başkanı Ademiyet Aktürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Haset dolayısıyla tıpkı açıklamada bulunarak, “Zaman yeryüzünde seçme üç kadından biri şiddetin ayrı ayrı biçimlerine maruz kalmakta” dedi.

8 Mart, 1857 yılından beri cemi dünyada kadınların denklik ve özgürlük mücadelesinin dile getirildiği; emeklerine, bedenlerine, kimliklerine erbap çıkarak eş haklarına dayalı sorunlarının tıpkı kez daha duyurulduğu bir dolaşma olduğunu kaydeden Aktürk, “Mürekkep Milletler Umumi Kurulunun 16 Çatlak 1977 günlü toplantısında, 8 Mart gününün “Dünya Kadınlar Haset” namına kutlanmasına değişmeyen verilmiştir. Ülkemizde, 8 Mart’la ait evvel toplantı, 1921 yılında Ankara’de yapılmıştır. Cumhuriyet’in kuruluşunu izleyen evvel on yılda kadınlar, Atatürk devrimleriyle gelişigüzel yetişek, istihdam, ocak ve siyasette erkeklerle fiyat haklara erbap olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk bire bir ifadesinde, “Türk kadınına bu hakkın tıpkısı iyilik yerine verildiği kanaatinde değiliz. Kimesne bu kanaatte olamaz. Bir memlekette kim yurdun seçkin tarafı istilaya uğradığı antlaşma kadınlar, zehir altında erkeklerle bu arada bile çalışırlar; memleketin ferasetsiz artan kısmını destek olmak ve nezaret etmek üzere tarlanın kişmiri toprağından eşya çıkarmaya uğraşırlar, bittabi onların yurdun herhangi bir köşesinde ve değme tabakasında alay söylemeye hakları vardır.” demiştir.

8 Mart Günü kutlanmakla alay malay, zaman dünyada ve Türkiye’da kadınlara yönelik önemli sorunlar konkre adına çözüme kavuşmuş değildir.

Uluslararası sözleşmeler ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara karşın kadınlar dünyanın temas durumunda şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, değişmeyen mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe bakarak tali konumda kalmaya bitmeme etmekte, medyada ve reklam dünyasında cinsel aynı nesne yerine kullanılıp sömürme edilmekte; kültürel, siyasal, ideolojik veya dinsel nedenlerden muhit ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Erzincan Baro Başkanı Yoksulluk Aktürk, günümüzde pek çok herif hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte bu ihlallerin en aheste benzeri şekilde muhatapları beyninde kadınların başı çekmekte olduğunu anlatım ederek, şöyle konuştu:

“Bugün yeryüzünde değme üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmakta, neredeyse herhangi bir dolaşma ayrımsız karı cinayeti, taciz ve tecavüz haberleri ile sarsılmaktayız.

Kadınlarımızın şiddet, seksüel taciz ve cinsel sömürünün hedefi olmaktan kurtarılması gerekmekte olup bu başlık Devletimizin asli görevlerindendir. Devletimizi üstlenme ettiği görevleri adına getirmeye çağırıyoruz. Devletler, kadına müteveccih şiddete cebin ‘sıfır tolerans’ ile debi etmelidir. Avrat cinayetlerini ve kadına şiddeti köstek olmak, ayrıca eş cinayetlerinde katiyen ceza indirimi yapılmaması amacıyla temas kalem kanuncu düzenlemeyi yarmak ve uygulamaya geçirmek amacıyla, bir dakika önceki gereğinin yapılmasını arzu ediyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında kadınlarımız önemli icraat gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde alnaç gerisinde savaşa bindi olmuşlar, savaşın sona ermesinden bilahare de ülkenin kalkınmasında yer ön saflarda yerlerini almıştır. Kadınlar, asıl kendisine birlikte son aşama koskocaman benzeri konumda olup ailenin ve toplumun asıl direkleridir. Ülkemizin her anlamda modern medeniyetler seviyesine ulaşması için hele kadınlarımızın haklarının korunması, onlara değer verilmesi ve desteklenmesi iri önem genişlik etmektedir. Bu bağlamda serencam yıllarda kadınlarımızın politik, toplumsal, kültürel ve hesaplı alanlarda daha çok kayran alması için devletimiz de çalışmalarını sürdürmektedir.

Eğitimli, kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran kadınların yaşadığı tıpkı cemiyet baştan sona ateş parçası peki. Ancak ve fakat kıvrak kadınların bulunduğu zinde tıpkı toplumla etkili Türkiye’yi yaratabileceğimizi unutmamamız gerekir.

Kadına hüküm insanlığa ihanettir. Kadına yönelik hız hiç aynı gerekçe ile meşrulaştırılamaz. Kadına müteveccih şiddete serencam vermek amacıyla kadın ayvaz gelişigüzel savaşım vermelidir. Şiddete karşı ağızsız kalmayacağız. Atılganlık sizden, destek bizden diyoruz. Bire Bir avrat; ilmal veya istismara uğradıysa, hüküm görüyorsa, fuhuşa ve pornografiye maruz kalıyorsa, dili, dini, ırkı, cinsiyeti cihetiyle ayrımcılığa uğruyorsa ve avukata yahut devam fail aynı davada avukata ihtiyacı varsa, Türel arkalama ve müşavirlik amacıyla 0545 446 1973 numaralı telefondan bize ulaşın.

Erzincan Barosu kadınların yanındadır

Gerek ülkemizde gerekse şehrimizde kıpırdak kadınların, insancasına yaşayabilmelerini keşfetmek adına; bu güne dek yaptığımız kabil, bu günden sonra üstelik tekmil gücümüzle yılmadan çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Vakit Kaybetmeden Erzincan’birlikte değil, Türkiye’nin neresinde olursa olsun, toplumumuzu içten sarsan kadına yönelik sürat, istismar ve cinayetleri engel olmak üzere çalışıyoruz, daha çok çalışacağız ve açılan davaların takipçisiyiz. Suçlunun ya üstelik suçluların etki önüne çıkarılıp sunma bunaltıcı cezayı almaları için var gücümüzle savaş etmekteyiz. Bu ihtisas ve düşüncelerle, ilkin martir ve gazi annelerimiz tutmak için, yaşamımızın doğumdan ölüme büyüklüğünde değme çabucak varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sadakat ve şefkati meccani veren, ailenin ve toplumun destek olan fedakar kadınlarımızın; 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü içtenlikle tebrik kartı ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.” – ERZİNCAN

Share: