Bayburt’ta 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncu yıl dönümü kutlandı

Bayburt’ta 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü zımnında törenler düzenlendi.

Saray Bahçesinde gerçekleştirilen kutlamalar, Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Burada Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Boğa ile Belediye Reisi Hükmü Pekmezci aracılığıyla çelenk sunuldu.

Çelenk töreni sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, Türk büyükleri ve şehitler hesabına istinkâf etmek duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdürülen törende Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

Balaban Galibiyet’in 100’üncu yıl dönümüne ulaşmanın bahtiyarlığı içerisinde olduğunu paylaşan Reisicumhur Erdoğan’ın mesajında, “Zaman, Şişman Galebe’in 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın doğru gururunu yaşıyoruz. Milletimizin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimizin ve dünyanın ciharıyek yanı sıra hayatlarını idame ettiren tamam vatandaşlarımızın 30 Ağustos Galebe Bayramını tebrik kartı ediyorum. Söz sevincimizi paylaşan tamam dostlarımıza şahsım, ülkem ve milletim namına teşekkür ediyorum.

Tarihi cesim zaferlerle komple milletimiz, temas nev fukaralık ve imkansızlığa karşın yürüttüğü halas mücadelesini, 30 Ağustos 1922’da kesin ve tartışmasız bir zaferle neticelendirmiştir. Nazik Zafer’le birlikte zaman üzerinde özgürce yaşadığımız toprakların ebedi ve ezeli vatanımız olduğu bir nöbet elan tescil edilmiştir.

30 Ağustos, esaret ve özgürlük beyninde ayrımsız tercihe zorlandığında Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin, nelerden vazgeçebileceğinin sunma sarih ispatı olmuştur. Milletimiz, düşman boyunduruğu altında ayrımsız dönüş de kalmaktansa, ölümü öldüren aynı cesurca şehadete yürümüş, istiklal ve istikbaline cemaat çıkmıştır.

Son yerine 15 Temmuz gecesi yaşananlar, Şişman Taarruz’a ilham veren sarsılmaz iradenin kalplerde halen enerjik olduğunu gine göstermiştir. Türkiye, mazisinden aldığı güçle, entelektüel ve gönençli geleceğini düz yazı ika amacında güvenli adımlarla ilerlemektedir. Umum insanlığı içten sarsan güneş tacı virüs salgınını başarıyla yönetmen ülkemiz, küresel kazançlı krizi üstelik fırsata çeviren adımlar atmaktadır. Mütezayit üretim kapasitesi, temas ay rekorlar facia ihracatı, savunma sanayiinde hayata geçirdiği projeleri ve bölgesel sorunların çözümünde üstlendiği sorumluluklarla Türkiye, malta eriği sisteminde hak ettiği yeri almaktadır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023, inşallah şişman ve diri Türkiye’nin inşasını müjdelediğimiz kullanılmamış benzeri milat olacaktır. Bu düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi, Iri Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Eksiksizlik’i ve cebe arkadaşlarını minnetle yad ediyorum. Vatanımız uğruna aynı gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhu çalgılı çağanaklı, mekanları cennet olsun. 30 Ağustos Zafer Bayramımız mutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Tören el oyunları ekibinin umum oyunları gösterileri ve öğrencilerin şiirlerini okumalarıyla sona erdi.

Törene kamu kurumlarının amirleri, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. – BAYBURT

Share: