Behişt elması altın yılını yaşıyor

VAKTIYLE kimsenin yüzüne bakmadığı kurutulmuş behişt elmasına dilek, seçkin güzeşte dönem artarken kilosu kalitesine bakarak 60 ile 120 TL ortada satılıyor.

Aydınlık ve Türkiye genelinde yıllar geçmiş bostan kenarlarına dikilen ve yüzüne de bakılmayan cennet hurması şimdilerde kızıl yılını yaşıyor. Serencam üç yılda neredeyse altınla yarışır düzeyde olan vitamin deposu kendisine rapor edilen cennet hurması kurusunun kilo fiyatı ise 120 TL’ye dayandı. Elma kadar olan hasadının bile oldukça iri tıpkı şekilde yapılması müstelzim trabzon hurması yerine birlikte bilinen behişt elması kurutulduktan bilahare balaban ayar kazanıyor. Oldukça zahmetli tıpkısı kurutma sürecinden sabık behişt elması tazeyken kilogramı 15 TL ortalama fiyattan almaç bulurken kurutulduktan sonra kilosu 120 TL’ye büyüklüğünde ulaşıyor.

Oldukça edisyon ve zor güzeşte hasat ve kurutma işlemlerini tamamlayarak sergilerdeki kurutulmuş hurmaları satışa sunan pazarcı esnafı İsmail Arslantaş; “Vazıh’da 7 senelik pazarcıyım. Anneden babadan mevrut bire bir meslek arık yemişcilik. Cennet elması dahi 4-5 senedir angın oldu. Tığ de Işıklı’de satıyoruz. Toptan veriyoruz. Tığ cennet elmasını yaş yerine realizasyon ediyoruz köylülere veriyoruz, onlar üstelik kesip kurutmasını yapıyor. Kestirmece 40-45 günde kuruyor. Kurudukça gidip alıp geliyoruz. Tadı haddinden fazla içimli. Her sene arzu henüz çok oluyor. İnsanlar bunun faydasını öğrendikçe henüz aşkın rabıt gösteriyor. Tadı filhakika çokça güzel. Fiyatı bile kalitesine bakarak 60 liradan başlıyor 120 liraya kadar çıkıyor. Bunu çekirdeksiz incir diyerek satıyoruz. İncirin zarfında aşağı amiyane çekirdeği oluyor amma bunda öyle tıpkısı şey namevcut. Arasına koz, fındık, badem koyup üstelik tüketilebilir. İncir yer kabil yenebilir. Çokça çok enerji veriyor. Çok bile müfit. Cennet elması kurusu soğuk algınlığı, dumağı, enflüanza ve astım üzere rahatsızlıklara cebin kalkan görevi görür. İçeriğindeki zengin bakır sebebiyle savunma sistemini kuvvetlendirir. Muafiyet sistemini korur ve güçlendirir” dedi. – AYDIN

Share: