Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete çıvmak ve ayakkabı öğütmek üzere müzaheret bekliyor

Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete binmek ve başmak öğütmek üzere arkalama bekliyor

Asiye Çakmaz: “Ameliyatı Vakit Kaybetmeden Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için yardım istiyoruz”

IĞDIR Iğdır’de 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra sakıt ve belden aşağısı yanan epey bala, ameliyat olup bisiklete binmek ve kamu arkadaşları kabil ayakkabı yısa etmek üzere hayırseverlerden müzaheret bekliyor.

Iğdır merkez Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Teşrinisani 2019’de evlerinin bahçesinde bulunan tandıra düştü. Siftinlik çocuğunun bağrışlarına koşan asıl Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un bağır, kalça, fut bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü kademe yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Ata Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonraları bizi aracısız Erzurum’a gönderme ettiler. Erzurum’üstelik 6-7 ay kaldık. Orada tedavi süreci başladı ama derin yanıklar olduğu amacıyla bilcümle kendisine tedavi yapamadılar. Ondan sonradan bir iki sene geçtikten sonra İstanbul’a götürdük. İstanbul’bile da iki kamer büyüklüğünde kaldık orada bile 18, 19 cerrahi müdahale oldu” dedi. Geçen sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi için Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan sarıklı çocuğu gördü. Değişik doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye talimat verdi. Tığ üstelik kendisi cerrahi müdahale edecek zannettik ama ameliyata girmedi. Ameliyata giren doktorlar bile ‘tığ beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz bile parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddi hane olmadığı amacıyla tığ bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan hoca bu işin erbabıdır, bu işi çok iyi biliyor. Onun amacıyla da maddi durumumuz kısıtlı, ücretli olduğu üzere biz de tedavi yapamıyoruz” dedi.

Ata Çakmaz, kızının ameliyatı için hayırseverlerden arkalama beklediğini söyledi.

“Bukanak altı derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor”

Ana Asiye Çakmaz dahi kızının durumunun kötü olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Fatmanur’un vücudu haddinden fazla incitici bire bir şekilde göynük. Vücudu anif, ayrımsız yere gidemiyor, hep ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, kadem parmakları birbirinden çarpık. Bukanak altı derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Sonsuz bütün ayaklarına bakıyor, diyor ‘asıl bu ayaklarım hastalık böyle oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben üstelik mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim da maddiyatımız çok üzücü. Yalnız Ömer Özkan hoca yapabilir, onun amacıyla yardım istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu dolgunca olur o dahi iyileşir ömrüm süresince herkese yakarış ederim” diyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun mütenevvi yerleri yanan Fatmanur Çakmaz ise, bisiklete çıvmak ve pabuç sürmek istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ego üstelik mutlu olurdum. Benim babam bana velespit verirdi, ego çiftteker sürerdim. Analog bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi.Share: