Beniz körlüğü hastalığına yakalandı

58 yaşındaki aktör, namına kişileştirme konulmadığını ve kimsenin kendisine inanmadığını de belirtti:

“Kimesne bana inanmıyor. Bir hastalığa cemaat biriyle ülfet etmek istiyorum. Tanıştığım insanları anımsamak istiyorum çünkü bu hastalık cihetiyle insanların benim antipatik ve ilgisiz olduğumu düşünmesinden korkuyorum.”

BBC’den Max Evans, 2019 yılında beniz körlüğü hastalığını incelemişti.

‘Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum’

Bire Bir gün tıpkısı ecnebi, otobüste Boo James’e ahali salladı. Üstüne mukavemetli düşünmedi. Ta ki, ahali sallayanın esasen annesi olduğu ortaya çıkana yegâne.

Boo’nun kıymetli görülen tıpkısı hastalığı, beniz körlüğü var. Yani, ailesinin, arkadaşlarının ve üste kendi yüzünü tanıyamıyor.

Uzmanlar deminden, Boo gibilerinin insanları daha ongun ayırt etmek amacıyla eğitilmesi umuduyla yeni ayrımsız say başlattı.

‘Başka bire bir gezegendenmiş gibi’

Boo senelerce “eksantrik tıpkı gezengendenmiş kabilinden” hissettiğini söylüyor. “Bunun üstüne oturup düşünmek, haddinden fazla stresli ve duygusal açıdan erinçsiz edici. Dolayısıyla, düşünmemeye çalışıyorum. Çok edisyon aynı hareket. Dışarıda olduğunuz tıpkısı günü sonsuz biriyle konuşup konuşmamanız gerektiğini fikren eylemek, fiziki ve duygusal açıdan tüketen aynı husus” diyor.

Ancak Boo, kendisindeki sorunu 40’lı yaşlarının başlangıcında hastalığı televizyondan öğrenince anladı.

“Ancak o ant, insanları tanıyamamamın, beynimdeki fiziksel bir durumdan kaynaklandığını anladım” diyor:

“Süratle kendimi henüz iyi anlamaya, kendimi affetmeye ve meseleye ayrımlı tıpkı açıdan bakmaya başladım.”

Kimi Zaman kendisini da tanımakta zorlanıyor

Boo, çocukluğunun tanıyamadığı değişik dallar, bakıcılar ve öğretmenler yüzünden “travmatik deneyimlerle yoğun” olduğunu anlatıyor.

51 yaşındaki Galli kadın, ailesini, eski arkadaşlarını ve ayrıca tatilde karşılaştığı babasını tanıyamadığını belirtiyor.

Ayrıca arada bir, kendisini da tanımakta zorlanıyor.

“Yakında annem bilgisayarda sakat fotoğraflar bulduğunu söyledi. Ekrandan bakıyordum. Fotoğraftaki birinden bahsediyorduk ve ben ‘O ki?’ diyerek sordum. ‘Sensin!’ dedi.”

Boo, hayatının büyük kısmı boyunca, prosopagnozi diyerek üstelik adlandırılan rahatsızlığından habersizdi ve insanları tanıyamayınca ortaya çıkan “toplumsal gariplikten” kendisini mesul tutuyordu.

“Bu durumu açıklayacak ayrımsız kat bulmalıydım. İyi açıklayamıyordum, hoppadak insanların yüzünü hatırlamakla uğraşmadığım için kendimi suçluyordum” diye konuşuyor ve ekliyor:

“Neymiş aynı kabil gevşeklik gibiydi: İnsanları fark etmek istemiyormuşum, hatırlayacak kadar ilgilenmiyormuşum, şaibe bile bendeymiş gibi düşünüyordum.”

Boo, partneri Dewi’yi “yüz körleri amacıyla kanıt köpek” diyerek tanımlıyor çünkü tanıdıkları biriyle konuşuyorlarsa, çaktırmadan ki olduklarını söylüyor.

Filmlerin konularını ve karakterlerin kimliklerini de söylüyor, zira aksi takdirde filmlerde olanları izlem etmesi imkansız kuzuluk geliyor.

“Haddinden Fazla balaban ve götürümlü biri. Kimi Vakit haddinden fazla ağdalanmış ayla gelirse filmi kapattığımız birlikte oluyor” diyor.

parça parça yüz

Peki beniz körlüğü olanlar yüzleri nasıl algılıyor? Boo, bunu tanımlamanın print olduğunu söylüyor.

“Yüzleri lime lime görüyorum. Ayrımsız büyüklenme olduğunu, gözleri, ağzı ve kulakları görüyorum. Ama beynimin bunları birleştirip ortaya tıpkısı yüz görüntüsü çıkartması çokça edisyon oluyor” diyor.

Fakat, yaşadığı zorluklara rağmen Boo, kimin ki olduğunu anlamasına apotr olan taktik ve teknikler geliştirmiş:

“Kullanabileceğim eksantrik veriler var, saç stilleri, birinin sürekli taktığı tıpkısı elmas, giysi tarzları, konuşmaya başladıklarında üstelik curcunalı tonları. Hatta arada bir birinin silüeti, vücudunun biçimi ayrıca müracaat tarzları. İnsanları arkalarından göre tanımakta, alışılagelen insanlardan daha bol olduğumu düşünüyorum.”

Farkındalığı tezyit etmek

Hepsi Boo’nun yaşadığı kadar acı olmasa de, değme 50 insandan birinde beniz körlüğü olduğuna inanılıyor.

Konuyla ilgili yıpranmamış tıpkısı araştırma özne uzmanlar, çoğu kişinin bunun farkında birlikte olmadığını söylüyor.

Swansea Üniversitesi’nden Ruhiyatçı Dr. John Towler, “Bunla, belki bire bir filmi izleme etmeyi az buçuk ağırlık bulan insanlar” diyor:

“Belki Taht Oyunları dizisini izliyorlardır, tümce teferruatlı saçlı ve sakallı olduğundan, ne olup bittiği için tıpkı fikirleri yoktur.”

Nedeni ne?

İki asıl beniz körlüğü var.

Bilahare olan yüz körlüğü, beynin yüz tanımayı kontrol fail kısımlarının tıpkı yaralanma yüzünden hasar görmesiyle ortaya çıkıyor.

Gelişimsel beniz körlüğü ise beynin değişik bölgeleri arasındaki iletişimin bozulması zımnında doğumdan itibaren görülüyor.

Araştırı ekibinden Dr Jodie Davies-Thompson, “Beynin parçalanmamış adına hangi bölümünde ülkü olduğunu öğrenebilirsek, bu soruna ilaç aramaya başlayabiliriz. Yüz körlüğü olan insanlar amacıyla bire bir iyileştirme programı üzerinde çalışıyoruz. Muayyen düşünce bölgeleri arasındaki iletişimi ve dolayısıyla beniz aşinalık kabiliyetini artırmayı umuyoruz” diyor.

Share: