Bilecik’in coğrafi işaretli Çukurören biberinde 650 ton rekolte bekleniyor

Bilecik’te 150 yılı fazla süredir üretildiği bilinen coğrafi belen tescilli Çukurören biberinde hasat başladı.

Türk Patent ve Bellik Kurumunca coğrafi belen belgesiyle tescillenen biberin hasadı amacıyla üreticiler sabahleyin erken saatlerden itibaren himmet yapıyor.

Merkeze mecbur Çukurören köyünde halkın ağırlıklı konvansiyon kaynağı olan al renkteki zehir biber, hasattan sonradan kurutularak sınırlı içindeki bey noktalarına gönderilecek.

Köyde 37 ekinci yoluyla 320 dekar alanda üretilen biberde bu yıl kısaca 650 ton rekolte bekleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ortaklığıyla hazırlanan, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansınca 600 bin teklik ile desteklenecek proje kapsamında Çukurören’da oluşturulacak Köy Kalkınma Kooperatifi bünyesinde inşa edilecek makineli kurutma tesisiyle hisse senedi gücü maliyetinin düşürülüp üretim alanlarının artırılması hedefleniyor.

Çukurören Köyü Muhtarı Muhittin Dündar, AA muhabirine, yetiştirdikleri biberin ata tohumundan elde edildiğini söyledi.

Çimlenmesinden tohumuna, üretiminden hasadına kamu aşamaların köylüler vasıtasıyla yapıldığını belirten Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tohumunu on paralık değiştirmedik. Biberimizin genetik özelliği bozulmamıştır ve aroması ayrımlı tıpkısı yayın. Bunun sırrı toprağından ve suyundan. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ‘iyi ekincilik uygulaması’ ile istihsal yapıyoruz. Bu birlikte kalitemize nitelik katıyor. Rastgele biber ateş oluyor ama bizim biberimiz yara olmakla beraber yemeğin lezzetini değiştirmiyor.”

Dündar, üretimi tezyit etmek üzere teknolojiye fut uydurduklarını rapor etti.

Kurutma tesisi projesinin hayata geçirilmesiyle üretimi artırmayı, pazarın genişlemesini ve iri marketlerde satışı hedeflediklerini dile getiren Dündar, “Hasada başladık. İyi ekincilik uygulaması ile denetimli benzeri şekilde üretim yapıyoruz. Dokuncalı tılsım kullanılmaması üstüne üreticimizi uyarıyoruz.” dedi.

Kuru fasulye, nohut, çorba ve Arnavut ciğerinin yanında tüketiliyor

Üreticilerden Birol Özdemir ise mart ayından itibaren özenle ilgilendikleri biberin hasadına başladıklarını belirtti.

Emek yavaş benzeri gelişim yaptıklarını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Her sene dalından kopardığımız biberin tohumunu çıkartarak ati seneye ekerek üretime devam ediyoruz. Yani 12 ay geçmiş aşamasından son aşamasına kadar uğraşıyoruz. Ağırlıklı olarak Marmara ve Ege bölgelerine gönderiyoruz. Natürel yöntemle kurutulması dolayısıyla tercih ediliyor. Yemeklere ayrı bire bir ahraz ve haz katıyor. Dokunaklı biberimiz genellikle lokantalarda arık fasulye, nohut ve çorbaların yanı sıra tüketiliyor. Trakya ve Ege Bölgesi’nde de Arnavut ciğerciler ilkin tutmak üzere ızgaracılar çok alıyor. Müşterilerimiz memnun. Biberimizin kalitesini bilenler bizi buluyorlar, pazarlamada yük çekmiyoruz. Rastgele bölgenin kendine has bire bir ürünü varsa bizim üstelik Çukurören biberimiz var. Üretimin zorluğu var ama biz isteyerek yaptığımız amacıyla haddinden fazla fazla üstelik yormuyor. İşçiliği çok fazla. Hava şartlarına göre üretim rekoltesi değişiyor ama yıllar birbirini tamamlıyor.”

Share: