Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı onu üniversiteli yaptı

– Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı darülfünun kazanmasına faktör oldu

BAYBURT – Okumaya acemi olan, kitaplarla iç içe işlek Ruhlar Ağır, Bayburt’ta tıpkısı umde imza atarak, sahaf dükkanı açmıştı. Güzeşte yıl sahaf dükkanı açarak Bayburt’un kitap ve sahaf ihtiyacını karşılayan Bunaltıcı, 46 yaşında girdiği darülfünun sınavında muvaffakiyetli namına hayalini kurduğu İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Gündüz Bölümü’nü kazandı. Güç, 19 Eylül’da başlayacak olan derslerle birlikte şu sıralar baştan okul sıralarında olmanın heyecanını yaşıyor.

Sahaf dükkanına gelen üniversitelilerin vesilesiyle üniversite okumaya değişmeyen verdi

Üniversite sınavına girmesinde, sonrasında ise sınavı kazanmasında açmış olduğu sahaf dükkanının çokça şişman etkisi olduğuna dikkat çekici Bunaltıcı, dükkana gelen öğrencilerle betik okuduklarını, devir üstüne konuşmalar yaptıklarını, bu konuşmaların sonrasında bu fikrin ortaya çıktığını ve sınava hazırlanma sürecinin bu şekilde başladığını kaydetti.

27 sene sonra hayalini kurduğu bölüme yerleşti

Çağ Bölümü okumanın tafsilatlı yıllardır hayalini kuran ve istediği bölüme yerleşen Ağır, önce tercihinin gün olduğunu, Ruz Bölümü’nün gelmemesi durumunda de Toplum Bilimi Bölümü’nü ikinci tam yazarak tercih yaptığını belirtti. Gösterişli, önceki tercihi olan Güneş Bölümü’nü kazanmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti.

Kızlarına eş tıpkısı baba

3 yavru babası olan Bati, lisedeki kızlarının dahi seneye darülfünun sınavına gireceklerini dile getirerek, kızlarının darülfünun eğitimine devam edeceklerini bu sayede kızlarına gür ayrımsız görk kabil olacağını belirtti.

Okumaya ve tarihe olan merakı yıpranmamış tıpkı misil çizmesine önayak oldu

Kitap ve çağ merakının yanında pusula kıraat hevesinin üniversite okumaya isteklendirme ettiğini ifade fail Yavaş, “Yaklaşık ayrımsız yıldır işlettiğim dükkana mevrut öğrencilerin bile etkisinde kalarak, onlarla olan sohbetimizin henüz akademik boyutta olması bizi bu sürece, darülfünun okuma yoluna atıf etti diyebilirim. Sınav sürecinde gür ayrımsız şekilde hazırlandım, sınava girdim ve kalburüstü da oldum. Ayın 19’unda dersler başlıyor, 19 Eylül itibariyle Devir Bölümü’nde öğrenimimize başlayacağız. Bundan sonrasında inşallah okulu bitiririz, bitirmek kader peki” şeklinde konuştu. Hele Gün Bölümü için sınava girdiğinin altının çizen Dokunaklı, “Sosyoloji Bölümü’nü dahi tercihlerime yazmıştım amma alelhusus Devir Bölümü amacıyla sınava girmiştim. O bölüme odaklı benzeri çalışmam oldu, istediğim bölümü de kazandım, elde ettim şükürler olsun” şeklinde konuştu.Share: