Bingöl gündem haberleri | Zihayat kızın boğa sevgisi şaşırtıyor

– Zinde kızın boğa sevgisi şaşırtıyor

Yetiştirdiği boğalarla güreşlere katılıyor

MUĞLA – Muğla’nın Milas ilçesinde tevakkuf eden 17 yaşındaki Şımarıklık Türkmen’in kele aşkı, onu güreş sahalarına götürdü. Yetiştirdiği boğalarla güreşe çıkan ve dikkat calip Türkmen, “Hayvanlarla ilgilenmeyi bildirişim kurmayı seviyorum. Boğalara alın çocukluktan bu yana ayrı ayrımsız ilgim var. Yetiştirdiğim boğaların kazandığı güreşler beni gururlandırıyor, bahtiyar ediyor” dedi.

Milas’ın Dibekdere Mahallesi’nde ailesine ilgilendiren çiftlikte vaktini değerlendiren 17 yaşındaki Naz Türkmen, kele güreşlerinin şimdiden rakip namına aranan isimleri ortada yerini aldı. Ortaöğretim öğrencisi olmasına rağmen Zigzaver adında bir güreşçi boğanın sahibi olan Türkmen, “Ailemiz tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Büyükbaş hayvan sevgisi bile babamdan geçti. Daha siktirici yaşlardan itibaren oyuncaklar içtima bütün ineklerin ortada antlaşma geçirirdim. Oldukça buzağılara sütlerini ver verirdim, biberonla beslerdim. Temizliklerini ben yapardım. Sonra sülale büyüklerinin yaptığı sohbetlerde arada kele güreşleriyle ilişik konuşmaları duymaya başladım. Ortaokul 5’inci sınıftayken yani 11 yaşımdayken sevir güreşlerini pir alçalma etmeye başladım. Bizim o zamanlarda güreşecek boğamız yoktu ama beside boğalarımız oluyordu” dedi.

İlk kele güreşini Milas’a merbut Dibekdere Mahallesi’nde izlediğini tabir eden Zenginlik Türkmen; “Haddinden Fazla sevdiğim tıpkısı akrabamız var Şenol Çelik. O gün kendisi kızıyla daha çok sahaya ve ego onları görünce ‘ego de yaparım’ dedim. Montofon ırkı banal ayrımsız buzağımız vardı. İlk onu yetiştirmeye başladım. Adını Yağız Ağabey koymuştum. İlk güreşlere onunla çıktım. Onun yeri köle ayrıdır. Bacağında mesele oluştuğu amacıyla güreşleri çoğaltmak zorunda kaldı. Rakiplerini yendiği antlaşma haddinden fazla seviniyordum. Çünkü onu ego yetiştirmiştim. Üste artık öz kendime ‘sen bu işi yapabiliyormuşsun demek ki’ demeye başladım” dedi.

Karaca Ağa’nin peşi sıra Zigzaver ile tanıştığını anlatım eden Türkmen; “Bu yıl Mart kocaoğlan içerisinde Bafa’dahi yapılan güreşlerde Zigzaver’i gördüm. Alıştırma güreşi yapıyordu. Haddizatında aklımda ayrıksı tıpkısı pehlivan boğa vardı ama Zigzaver’i görünce fikrim değişti. Şimdi çokça domuzuna, pehlivanlığını ilerletiyor. Allah’ın izniyle inşallah böyle devam valör. Şimdiye kadar Zigzaver ile 5 güreşe çıktım. Çabucak aynı yenilgimiz oldu. O de haddinden fazla kilo farkı vardı. Bu de biraz komitenin az buçuk bizim hatamızdı” dedi.

“Muvaffakiyet üzere inanmanız gerekiyor”

korida üstüne bundan sonra uzaklık tekmil etmeyi hedeflediğini bile sözlerine ekleyen Türkmen; “Aynı şeyleri muvaffak olmak istiyorsanız onu süfli istemeniz gerekiyor. Candan inanmanız gerekiyor. Ben kele güreşleri konusunda siktirici çokça istekliyim. İnşallah henüz birçok güreşler amacıyla boğa eğitip nice başarılar elde edeceğim” dedi.

Her yıl güreş sezonunda kestirmece 10 güreş organizasyonu gerçekleştirildiğini, güreşler öncesinde ise özel izlence hazırlayarak boğasını hazırladığını ifade fail Türkmen; “Güreşlere mümasil kestirmece iki buçuk ay öncesinde antrenmanlara başlıyoruz. Bu süreçte Zigzaver ile uygun kendim ilgileniyorum. Okuldayken babam bakıyor ama okuldan dirimsel gelmez soluğu Zigzaver’in yanı sıra alıyorum. Averaj gelişigüzel devir bir iki saat yürüyüşümüz var. Sonrasında istirahat saatlerimiz. Beslenmesine üstelik özen ediyoruz. Özel besinleri var. Güreşler sırasında çalınan bateri zurnayı da çok seviyor. Saz sesinin geldiği yere banko gidip belirli aynı müddet yakından bateri zurna dinliyor” şeklinde konuştu.

“Güreşmek boğaların doğasında var”

Zigzaver’i mevsim içerisinde haddinden fazla çok güreşlere çıkarmamaya özen gösterdiğini üstelik dile getiren Türkmen; “Çılgın dokunaklı aynı güreş sezonu boğalar amacıyla bol olanaksız. Hayvanın doğasında yıkışmak olsa birlikte onları de yormamak lazım. Sonuçta onların de canı var. Haddizatında hayvanların bu şekilde müsabakalara çıkarılmasına gâh kesimler karşıda çıkıyor. Tığ bu hayvanları zorla güreştirmiyoruz. Güreş, boğaların doğasında var. İçgüdüsel namına güreşiyorlar. Siz bu hayvanlara daim bağlayarak bakamazsınız. Kötü çekmesini da istemeyiz. Amma dediğim kabil hayvanın doğasında olan aynı husus. Benzeri boğa güreşmeyecekse güreşmesi için tek kimse onu zorlayamaz. Yani ego kele güreşlerine cebin değilim” dedi.

“Hayvanlarla iletişim kurmayı seviyorum”

Hayvanlara bakmayı, iletişim kurmayı çok sevdiğini, ailesine ilişik çiftlikte bire bir çokça hayvan çeşidinin bulunduğunu belirten Türkmen; “Çiftlikte zaten ineklerimiz var, köpeklerimiz var, kedilerimiz var. Ben bütün bunlarla de ilgileniyorum. Kırka kadar mümasil büyükbaş hayvanımız vardı. Çoğunu sattık. Onlarla ilgileniyorum. Babama müzaheret ediyorum. Hayvanlarla yakından ilgilenmeyi, bildirişim kurmayı çokça seviyorum. İnsanlardan çıktı ongun geliyorlar. Onların sevgisini hissedebiliyorsunuz. Hangi hile var, ne hani dolan” dedi.

Share: