Bitirmiş personeli vatandaş ve öğrencileri trafik üstüne bilgilendirdi

Trabzon’da Bitirmiş Umumi Komutanlığına ait etkin terbiye tırıyla vatandaşlar ve öğrencilere kılgılı gidiş geliş eğitimi verildi.

Eğitim kapsamında Mahmut Celaleddin Ökten Rum İmam Hatip Lisesinde gidiş geliş terbiye parkuru kuruldu. Tırda izletilen cızık filmlerle ve anlatımlarla trafik konusunda bilgilendirilen ilkokul ve ortaokul öğrencilerine, bitirmiş personelince gidiş geliş kuralları ağır ezgi şekilde anlatıldı.

Eğitime 30 öğrencisiyle katılan derslik öğretmeni Güngör Sağlam, yapılan çalışmanın dallar için haddinden fazla yarayışlı olduğunu söyledi.

Trafik sorununun çözümü üzere çocukların alelade yaşlarda bilinçlendirilmesinin önemine bel fail Sağlam, “İnşallah çocuklarımızla bundan sonraki hayatlarında trafikle ilgilendiren sorun yaşamayan aynı toplum oluşturacağız.” dedi.

Eğitim parkurunda trafik ışıklarını öğrenen ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisi Elif Kar ise eğitimde çokça eğlendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Burada bize trafik üzerine haddinden fazla güzel bilgelik verdiler, haddinden fazla sevdim. Burada bize evvel ilk güvenlik kemeri takmamızı, çocukların nerede, büyüklerin nerede oturacağını öğrettiler. Peşi Sıra çokça ivedili bir telefon konuşmamız varsa aracımızı kenara çekip konuşmamız gerektiğini öğrettiler. Ablalar sayesinde henüz anaç olacağım ve inşallah ileride elan ongun fazla sürücüsü olacağım.”

15 Temmuz Şüheda ve Hürriyet Parkı’na kurulan güvenlik kemeri simülasyon aracında ise vatandaşlar, güvenlik kemerinin önemi karşı bilgilendirildi. Eğitime bent gösteren vatandaşlar, araca binmek üzere sıraya girdi.

Talip Can Yiğit, araçta yaşadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Halkımızı bu konuda bilinçlendirmek üzere gayet evire çevire ayrımsız himmet reşit. Biz üstelik bayağı eğlendik, hoştu. Ilçe simultane özellikle tepetaklak olduğumuz durumlarda insan benzeri tedirgin olmuyor, gerilmiyor değil. O dakika biraz garipti, bunun hızlısı olsaydı o an maltalık film şeridi kabil geçerdi şişman belki. Vatandaşlara bu konuda henüz duygulu olmalarını ve emniyet kemeri takmaya önem vermelerini kaynak ediyorum.”

Mahmut Celaleddin Ökten Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi ve 15 Orak Ayı Şüheda ve Özgürlük Parkı’ndaki eğitimler, ferda de bitmeme edecek.

Share: